„Аз обичам моята страна, но това не означава, че мразя твоята. Познавам много страхотни българи и затова нямам желание да мразя или да омаловажавам прекрасния български народ”. Това е част от уводните думи на писмо, с което скандалният британски евродепутат Найджъл Фарадж, станал известен с антиимигрантските си изказвания по отношение на българите, отговаря на „недоволството” на една млада българка.

Става въпрос за Ралица Бехар, завършила университет в Единбург, но избрала да се върне и реализира у нас, както самата тя подчертава в кореспонденцията си до Фарадж от края на миналия месец. Писмото на Ралица бе озаглавено: „Г-н Фараж, елате в България, за да се убедите, че грешите!”

Евродепутатът националист обаче няма да може да приеме поканата на Бехар. Зает с важни срещи в Брюксел, той все пак изпраща свой заместник – негов колега от Европарламента, който до петък ще бъде на „разузнавателна мисия” в България.

В писмото-отговор Фарадж намеква на младата българка, че и тя донякъде се е възползвала от „щедростта” на британската социална система. „Страхотно е за вас, че сте имали възможността да дойдете във Великобритания и да имате достъп до безплатен университет и здравно осигуряване – финансирани от британския данъкоплатец. Прав ли съм като предположа, че вашето семейство е заможно за българските стандарти, след като може да си позволи да плаща издръжката ви в чужбина в продължение на толкова години?”, пита политикът, явно запознат с произхода на Бехар – дъщеря на един от най-известните специалисти по ПР в България.

По-нататък в писмото Найджъл Фарадж минава към същността на проблема, за който говори – прекомерната имиграция към Острова. „Не става въпрос за расизъм или национализъм, а за чиста икономика”, казва той.

И дава пример: „Сигурен съм, че българите обичат страната си. Как обаче биха реагирали, ако при присъединяването да кажем на Турция към ЕС в близко бъдеще един милион турски имигранти дойдат да живеят в България? Ще бъдат ли щастливи хората от това? Ще бъдете ли щастливи, че без вашето съгласие един милион имигранти се възползват от вашата социална и здравна система, на гърба на българския данъкоплатец?”

Дали пенсията в България е 100 евро, както съм казал, или 138, както вие твърдите, разликата не е от значение на фона на цялата ситуация, казва още Фарадж и изброява множеството проблеми на страната ни – по отношение на бедността и „изтичането на мозъци”. И в крайна сметка „масовата имиграция е лоша за вас, лоша е и за нас”, заключава британецът.