ООН обвини Израел, че спира доставките на храна в Ивицата Газа. Това се случва след като от Световната здравна организация предупредиха за „изключително високи нива на недохранване, сериозен недостиг на гориво и медикаменти, унищожени сгради на болници“ в Ивицата Газа.

Агенцията на ООН твърди, че конвой от 14 камиона е бил „върнат обратно“ на контролно-пропускателен пункт от военните. По-късно хуманитарната помощ е била разграбена от „отчаяните хора“. Това е първата доставка на агенцията в северните части на Ивицата от две седмици насам.

Междувременно се появиха и критики за доставките по въздух на стоки от първа необходимост за Ивицата Газа.

От СЗО коментираха, че също са срещнали затруднения при доставката на провизии.

„Посещенията бяха първите на СЗО от месеци въпреки усилията ни да получим по-редовен достъп до северната част на Газа“, пише генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Гебрейесус в публикация в социалните мрежи.

Снимка: Reuters

Това предизвика поляризирани реакции в обществото, а хуманитарните организации заявиха, че тя не може да отговори на нарастващите нужди на близо 300 хиляди палестинци, които живеят със силно ограничено количество храна и чиста вода.

Дни след обвинението САЩ съобщиха, че са пуснали над 36 хиляди пакета с храна в северната част на Газа в съвместна операция с Йордания. Те са били доставени на общо 11 места по крайбрежието, където цивилните могат да ги съберат. Операцията на двете държави е най-голямата досега. 

Снимка: Reuters

Това стана ден след като президентът Джо Байдън заяви, че САЩ ще използват всички възможности, за да доставят повече помощи на обсадения крайбрежен анклав.

По време на войната между Израел и Хамас камионите с помощи влизаха в южната част на Газа през контролирания от Египет пропускателен пункт „Рафа“ и този, контролиран от Израел - „Керем Шалом“. Но северната част, която беше в центъра на първата фаза на израелската сухопътна офанзива, беше до голяма степен отрязана от помощ през последните месеци.

На 20 февруари Световната продоволствена програма (WFP) също заяви, че спира доставките на храни за северната част на Газа. Тогава агенцията каза, че решението не е взето леко и че екипажите са били изправени пред огромни тълпи, стрелба и грабежи. Доставките на помощи на север и преди това бяха редки и зависеха от позволение от страна на израелската армия.

В края на февруари повече от 100 палестинци са били убити в опит да достигнат до конвой с помощи, управляван от частни изпълнители, който е бил ескортиран от израелските сили западно от град Газа.

Според тях войниците, намиращи се в близост до конвоя с помощи, са стреляли само по хора, които са се приближили към тях и които те са приели за заплаха.

Снимка: Reuters

Доставки по въздух или по суша?

Първоначално използвани по време на Втората световна война за снабдяване на изолираните войски на земята, въздушните операции вече са ценен инструмент за предоставяне на хуманитарна помощ, като ООН ги използва за първи път през 1973 г. Това е по време на четвъртата арабско-израелска война, известна като войната на Йом Кипур. Тя се води между Израел и коалиция от арабски държави, водени от Египет и Сирия.

Въпреки това те се считат за „крайна мярка“, която се използва само когато „по-ефективните варианти се провалят“, според доклад на Световната продоволствена програма от 2021 г.

„Въздушните доставки са скъпи, хаотични и обикновено водят до това, че помощта получават неподходящите хора“, казва Ян Егеланд, генерален секретар на Норвежкия съвет за бежанците и бивш ръководител на отдела за помощ на ООН пред Би Би Си, след като се връща от тридневно посещение в Газа.

По данни на Световната продоволствена програма (WFP) въздушните доставки са седем пъти по-скъпи в сравнение с помощта по земя, поради разходите, свързани със самолетите, горивото и персонала. Освен това с всеки полет могат да се доставят малки количества в сравнение с това, което се събира в конвой от камиони. Изисква се и значителна наземна координация в зоната на доставка, казват от организацията на ООН.

Към момента при всички извършени доставки основни продукти са тези от първа необходимост - лекарства и храна.

При последната доставка на Световната здравна организация в болницата „Ал Шаифа“ в северната част на Ивицата Газа са доставени 19 хиляди литра гориво, животоспасяващи лекарства за 150 пациенти и лекарства за 50 деца, страдащи от тежко остро недохранване

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement