Холандия продължава да се противопоставя на приемането на България и Румъния в Шенгенската зона. Броени часове преди началото на срещата на лидерите на ЕС в Брюксел премиерът Марк Рюте заяви, че двете страни трябва първо да реформират съдебните си системи и да се справят с корупцията и организираната престъпност.

Премиерът Бойко Борисов обаче за пореден път заяви, че за него темата е приключила.

България е изпълнила всички критерии, по правилата, определени от самия ЕС, обяви Борисов от Брюксел, където също ще участва в заседанието на Европейския съвет.

За приемането на България и Румъния в Шенген е нужно единодушното съгласие на всички страни-членки на зоната за свободно придвижване.

Има напредък, но не е достатъчен

Не сме против приемането им в Шенген, но искаме абсолютни гаранции, че критериите за членство в зоната са приложени на място и положителни доклади по Механизма за сътрудничество и оценка, които да покажат, че се прави всичко необходимо за прилагането на критериите за Шенген, заяви Рюте на съвместна пресконференция с председателя на Европейския парламент Мартин Шулц.

Шулц не е съгласен с много от становищата на Рюте, но отбеляза, че холандският премиер умее да защитава позициите си добре.

ЕП подкрепя това разширяване, защото то е редно, след като двете страни изпълниха критериите. Не трябва да бъдат добавяни допълнителни изисквания, коментира Шулц.

"Симпатии с две ръце"

Борисов обячи, че разчита на председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой,  и ще гласува "с две ръце" за преизбирането му на поста.

Премиерът обяви, че разчита и на министър-председателя на Дания Хеле Торнинг-Шмит.

Борисов смята, че въпросът ще бъде решен по дипломатичен начин. Между българския и холандския народ винаги е имало симпатии и ще продължи да има, заяви премиерът.

България няма да търгува с влизането в Шенген, както Румъния

обяви още Борисов в Брюксел, преди да се включи в Европейския съвет. Срещата на 27-те бе за новия Фискален пакт, а Шенген влезе като тема в последния момент заради Румъния. Северната ни съседка заплаши Сърбия, че ще попречи на пътя й към Европейския съюз.

Официално Букурещ се опъна на Белград заради неспазване правата на румънското малцинство. Няма съмнение, че това е отговор на холандското вето за Шенген. Ситуацията вето за вето затегна схватката. Борисов още веднъж заяви, че няма да блокираме Сърбия.

Шокирани

И още една тема, която засяга и България, са обсъдили холандският премиер и председателят на Европарламента - сайта на Партията на свободата на Холандия, който призова за жалби срещу източноевропейските имигранти. 

И двамата смятат, че сайтът не изразява позицията на правителството в Хага, както и че правото на свободно движение е една от основните свободи в ЕС.

"Трябва да се борим с подобни прояви на ксенофобия и расизъм", добави Шулц.

Подчертах, че сайтът не е свързан с правителството, както и че подкрепяме европейските закони, позволяващи миграцията на източноевропейците, заяви от своя страна Рюте, допълвайки, че не коментира всяка инициатива на Партията на свободата.