Лидерите на Европейския съюз се събират в Брюксел за редовната си мартенска среща. В нея ще участва и премиерът Бойко Борисов. На форума трябва да се подпише новият фискален пакт на общността, разцепил традиционното европейско единство заради съпротивата на Великобритания.
Съветът е посветен на икономическата политика и трудовата заетост. С протестни манифестации пред европейските институции представители на трудовите сдружения и профсъюзите вече се обявиха против рестриктивните мерки и затягането на коланите, наложени от новия фискален пакт, с който ще се обвържат повечето европейски страни, сред които и България.
Европейските лидери уверяват, че пактът поставя началото на период на нормализация, но оптимизмът не е широко споделен. Ирландия обяви, че ще го подложи на референдум, а Франсоа Оланд, който води предизборната битка за президентските избори срещу Никола Саркози, се обяви срещу Фискалния пакт. Много страни като България поставят подписа си условно. Проблемът за нас не са параматрите на пакта, а идеите за хармонизация на данъците в ЕС.
В последния момент Румъния вкара в дневния ред на форума и темата Шенген. Букурещ заплаши да блокира Сърбия като кандидат член на Европейския съюз. Крайната мярка идва като отговор на холандското вето върху влизането на Румъния и България в безвизовото пространство.