Хиляди протестиращи се събраха отново на централния площад „Таксим” в Истанбул след два дни демонстрации, съпроводени с насилие, които доведоха до ареста на близо 1000 души.

Въпреки първоначалните данни за успокояване на демонстрациите се стигна до сблъсъци. В квартал Бешикташ полицията е използвала гранати със сълзотворен газ, за да разпръсне многохилядната демонстрация пред офиси на премиера Реджеп Ердоган, съобщи АФП. До ескалацията се стигна и заради непотвърдени данни, разпространени в социалните мрежи, че в Анкара полицията е започнала да използва истински куршуми.

Напрежение между граждани и силите на реда имаше и в столицата. В един от кварталите на  Анкара, протестиращите запалиха огньове, а властите използваха сълзотворен газ, за да разпръснат демонстрантите. Тълпата отвърна на полицията с дъжд от камъни. Демонстрантите скандират „Ердоган диктатор”, „Не скланяй глава, бъди господар на своята страна”, Не на фашизма” и бяха издигнали барикада на булевард „Ататюрк” в Къзълай. Протестиращите се пазят от сълзотворния газ с маски, очила за плуване и противогази.

Няма официални данни за това дали има загинали, съобщи специалният пратеник на bTV в Истанбул. По-рано днес "Амнести интернешънъл" съобщи, че в рамките на трите дни на масово недоволство има двама са загинали.

Говори се за един починал човек, при инцидент в първия ден на недоволството. Тогава е паднало скеле, на което са се качили множество хора. Потвърждение обаче няма. Според властите 26 полицаи и 53 граждани са били ранени, един от които сериозно.

„Ататюрк е символ на демокрацията, а сегашното правителство се опитва да я разруши. Погледнете медиите - никой не отразява това, което се случва”, заяви Осан Бакърташ - жителка на Истанбул. Фотографът Ерен Озтекин добави, че насилието се покачва, когато полицията използва сила и може да се очаква още насилие. „Сигурни сме, че те имат внедрени провокатори, за да изостри ситуацията. Има слухове, че полицията използва химични оръжия срещу протестиращите, но със сигурност мога да кажа, че използват т.нар. оранжев газ, който е забранен в Европа, заради страничните си ефекти.”

„Не съм член на никоя партия. Дойдох като доброволец да почистя последния останал парк в района на Таксим. Това е моят начин да покрепа протеста. Не вярвам на правителството” е мнението на Гьорхем, който живее в Истанбул и днес отиде да почисти площада.

Протестите бяха предизвикани от намеренията на управляващите да реконструират близко намиращия се парк „Гези”, а в потушаването им бе използвана силата на полицията под формата на сълзотворен газ, водни струи и стълпотворения.

Междувременно стана ясно, че турската полиция е задържала за разпит над 1700 души по време на демонстрациите, съобщи министърът на вътрешните работи Муаммер Гюлер, цитиран от агенция Франс прес.

Демонстрациите постепенно се превърнаха в най-мащабните срещу управлението на правителството на Реджеп Таийп Ердоган. Хората споделят, че им е писнало от властта, която им е отнела редица граждански права и свободи.

По-рано участвали в протеста чистиха остатъците от него от централния площад и се опитаха да го върнат към първоначалния му вид.

  • Турски полицаи са осъдени на затвор за убийство на демонстрант
  • Сълзотворен газ и водни оръдия за годишнината на „Таксим” (снимки)
  • Ердоган призова турските младежи да игнорират годишнината на "Таксим"
  • Нови две жертви на безредиците в Турция
  • Момче на 15 г., ранено на протест в парка „Гези”, издъхна след 269 дни в кома
  • 255 демонстранти от Революцията "Таксим" отиват на съд
  • Турция ще произвежда сама сълзотворен газ
  • 715 задържани по време на протестите в Турция
  • Турски младеж, ранен по време на протестите, излезе от двуседмична кома
  • Спад на доверието към управляващата партия в Турция