Следвайки стъпките на „Дисни“, „Макдоналдс“, „Форд“, „Мета“ и много други големи американски компании, „Алфабет“, компанията майка на „Гугъл“, сложи край програмите си за насърчаване на многообразието при набиране на персонал, като по този начин се съобрази с политиката на Доналд Тръмп, предаде БТА, цитирайки АФП.

Технологичният гигант публикува годишния си доклад за инвеститорите и следното изречение, присъстващо от 2021 г., изчезна: „В „Алфабет“ се ангажираме да вземаме предвид многообразието, равенството и приобщаването във всичко, което правим, и да развиваме работна сила, която е представителна за потребителите, които обслужваме“.

При запитване от страна на АФП „Гугъл“ потвърди, че вече няма цели за наемане на служители, свързани с представителството на различни групи хора.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Програмите за многообразие, равнопоставеност и приобщаване (DEI), наследство от движението за граждански права през 60-те години на миналия век в САЩ, имат за цел да насърчават равните възможности, като вземат предвид критерии като етнически произход, пол, увреждания, сексуална ориентация и минала военна служба, особено в процеса на набиране на персонал, посочва АФП.

Но тези понятия от години разгневяват американската десница, а избирането на Доналд Тръмп развърза езиците дори в Силициевата долина.

В средата на януари в един консервативен подкаст шефът на „Мета“ Марк Зукърбърг заяви: „Мисля, че голяма част от нашето общество е станало (...) кастрирано, в известен смисъл, или осакатено“.

В първия си ден след завръщането си в Белия дом президентът подписа указ, с който обяви за „незаконни“ програмите и политиките за многообразие, финансирани с федерални средства.

„Ние се ангажираме да създадем работно място, където всички наши служители могат да успеят и да се радват на равни възможности“, коментира говорител на „Гугъл“.

Американските компании, които промениха правилата си през последните две години, се мотивират с решението на Върховния съд от 2023 г., което слага край на т.нар. позитивна дискриминация при приема в университетите.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK