Гърция успя да избегне кошмарен сценарий със сключването на спасителната сделка за 130 милиарда евро, заяви финансовият министър Евангелос Венизелос. Според него това споразумение вероятно е най-важното в следвоенната история на страната.
В същото време професорът от Нюйоркския университет Нуриел Рубини, който пристигна в Атина, за да дискутира дълговата криза с гръцкия бизнес елит, отбеляза, че оставането в еврозоната е равнозначно на политическа нестабилност и революционизиране на Гърция.
Известният американски икономист вижда решението във връщането на драхмата, чието рязко обезценяване ще повиши конкурентността на гръцката икономика.
Според Рубини, ако остане в еврозоната, в най-оптимистичния сценарий Гърция ще може след около пет години да постигне икономически ръст от около две и половина на сто, който няма да й позволи да се справи с 20-процентната безработица.
"Наистина в краткосрочен план ще има шок, но краткият шок е за предпочитане пред продължителната рецесия", подчерта той.
Част от негативните ефекти при връщането на драхмата ще са национализирането на банките и въвеждането на купонна система за горивата, храните и лекарствата. Представителите на деловите среди се противопоставиха на идеята с аргумента, че ако страната се раздели с еврото и има своя собствена национална валута, тя ще се управлява от същите безотговорни политици, които докараха Гърция до 15-процентния годишен бюджетен дефицит.