Милиони хора в Близкия изток мечтаят за безопасен, спокоен живот без войни и насилствена смърт. Последната година показа още веднъж, че мечтите за мир не могат да се сбъднат, докато дълбоките политически, стратегически и религиозни разломи остават непреодолени. Още веднъж войната променя политиката на Близкия изток.

Безпрецедентното нападение на „Хамас“ срещу Израел на 7 октомври 2023 г., доведе до убийството на около 1200 души и вземането на 251 заложници. 97 от тях все още са държани от „Хамас“ една година по-късно, като се смята, че приблизително една трета от тях вече са мъртви, пишат експерти за atlanticcouncil.org.

Нападението предизвика най-силния отговор на Израел от десетилетия насам, като Израелските сили за отбрана започнаха въздушни удари и сухопътна инвазия, целящи да ликвидират „Хамас“ и неговите способности, като боевете продължават и до днес.

Ивицата Газа, която е управлявана от „Хамас“ от 2007 г. насам и е под израелска блокада от близо две десетилетия, претърпя мащабни разрушения, а инфраструктурата ѝ е силно повредена.

От началото на офанзивата на Израел досега са загинали около 41 000 души по данни на управляваното от „Хамас“ министерство на здравеопазването.

Хуманитарната ситуация в Газа е достигнала катастрофални нива, като жителите са изправени пред огромен недостиг на храна, разпространение на болести и изселване на 1,9 млн. души от домовете им.

Клането“ на музикалния фестивал „Нова“

На 7 октомври бойци „Хамас“ нападнаха цивилни на музикалния фестивал „Нова“ по време на еврейския празник близо до кибуца Реим. Повече от 200 души бяха убити, много други ранени, а десетки, взети за заложници.

Около 6:30 ч. сутринта местно време в небето са забелязани ракети. Около 7 ч. сирена предупреждава за предстояща ракетна атака, което кара посетителите на фестивала да започнат да бягат.

Впоследствие въоръжени бойци, облечени във военно облекло и използващи мотоциклети, камиони и моторни парапланери, обграждат територията на фестивала и безразборно стрелят по хората, които се опитват да избягат.

На видеа, разпространени в социалните мрежи, се вижда как десетки посетители на рейв партито бягат през поле, докато наоколо отекват изстрели. Много от тях са се скрили в близките овощни градини или са били застреляни, докато са бягали.

Подробности за местонахождението и състоянието на заложниците не са публично известни. „Клането“ на фестивала е най-голямата терористична атака в историята на Израел.

Снимка: Getty Images

Нападението срещу кибуците

Кръв и миризма на смърт. Това оставят след себе си бойците на „Хамас“ в кибуца Беери. Зверствата, извършвани в Беери, започват от ранни зори в събота, 7 октомври 2023 г.

Там са убити 150 души, включително бебета. Следите от кръвопролитието шокираха света.

Тактиката на „Хамас“ – сирените за въздушна тревога да изкарат цивилните от домовете им, а навън са посрещнати от терористите.

Едно от оцелелите семейства в опустошения кибуц Нир Ам успяло да се крие 11 часа от терористите.

"Около 6 сутринта се събудихме от алармата, която предупреждава, че има ракетен обстрел от Газа. Имахме 15 секунди, за да се скрием в бомбоубежището. В първите часове просто пазихме тишина, затворени в скривалището. Около 11 часа нахлуха в къщата. Чувахме ги как чупят и крещят "Алах е велик" и "смърт за евреите". И в този момент, започнах да изпращам съобщения до всички, търсейки помощ. "Те са още тук, пращайте хора, пращайте хора“, казва Елад - оцелял след нападението над кибуц Нир Ам.

Международните усилия на ООН за успокояване на напрежението бяха неефективни, а решението на прокурора на Международния наказателен съд (МНС) да поиска заповеди за арест на министър-председателя Нетаняху, министъра на отбраната Галант и ръководителя на „Хамас“ Яхия Синвар беше посрещнато с ярост в Израел и подигравки от „Хамас“.

Снимка: Ройтерс

Отговорът на Израел

След атаката на „Хамас“ последва въздушна и сухопътна офанзива срещу Ивицата Газа, като кабинетът на Бенямин Нетаняху се зарече да унищожи групировката, която е основна политическа сила и контролира властта в анклава.

Последва почти пълна разруха.

Първоначалните операции на израелските сили в северната част и град газа принудиха милиони цивилни да бягат на юг към втория по големина град Хан Юнис. По-късно операция се проведе и в него, а след това и в бежанския лагер до границата с Израел.

Снимка: Ройтерс

Управляваното от „Хамас“  министерство на здравеопазването казва, че близо 42 000 палестинци са били убити досега. Анализът на сателитни изображения показва, че 58,7% от всички сгради са повредени или разрушени, пише Би Би Си.

Потапяне в несигурността

Съединените щати, Катар и Египет постигнаха първоначален успех в дипломацията и медиацията между Израел и "Хамас", като осигуриха прекратяване на огъня през ноември 2023 г. и освободиха някои заложници, но оттогава насам конфликтът продължава с пълна сила, оставяйки региона в състояние на несигурност и с висок риск за по-широк регионален конфликт.