На 31 март католиците по света отбелязаха Великден. Обичайно православните християни го отбелязват седмица по-късно, но тази година ще има разлика от един месец – за православните ще е на 5 май.

Навсякъде по света различните култури и страни имат свои собствени традиции, обичаи и странности, които излизат наяве по време на великденските празници.

Докато в някои страни се събират в църквите, за да отбележат възкресението на Христос, в други празнуват, танцувайки по улиците, ядат шоколадови зайчета, гледат трилъри или пък правят гигантски омлети.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Вижте как се отбелязва празникът по различните точки на света: 

Гърция

В южната ни съседка, на гръцкия остров Корфу, всяка година празнуват православния Великден с ненадминати пищни тържества, които привличат туристи от цял свят.

По време на Велика събота, която тази година се пада на 30 април, в столицата на Корфу – Керкира, гърците започват празнично шествие с изнасянето на мощите на свети Спиридон.

Той е патрон и закрилник на острова и се смята, че е спасил Корфу от глад и различни бедствия, включително от смъртоносна чума, която вилнеела на острова през 1629 г.

След шествието забиват камбаните от всички църкви в града. На фона на звъновете местните жители хвърлят керамични съдове, пълни с вода, от прозорците и балконите на къщите си.

Тази традиция, част от Великденските празненства, символизира прогонване на злото и всичко нечисто.

Полша

В Полша Великден се празнува два дни. На трапезата се събират всички поколения на семейството и закуската започва с молитва. След това се яде осветен козунак, яйца, хрян, месо и колбаси.

След Великден в неделя идва Мокрият понеделник – поляците щедро се поливат и пръскат с вода. Смята се, че водата носи здраве, късмет и благополучие. Традицията е свързана с кръщенето на полския княз Мешко I на Велики понеделник преди стотици години.

Още в миналото всички са се поливали с вода – в именията с по няколко капки парфюмирана вода, а на село – с кофи и кани.

Франция

На много места във Франция почитат празника с огромен великденски омлет. И тази година на Велики понеделник най-големият омлет ще бъде забъркан в Безие, Южна Франция. За да бъде направен, са необходими 15 000 яйца и 50 кг гъша мас - една от тайните съставки в рецептата на гигантския омлет.

През XVII век във Франция Луи XIV събирал най-хубавите и големи яйца в кралството, които боядисвал със златно покритие. Яйцата подарявал на своите куртизанки в знак на любов и благодарност.

Почти изгубена е традицията по боядисването на великденски яйца. Често се купуват дървени, които се рисуват от децата. За сметка на това френският Великден също така е своеобразен празник на шоколада.  

Скандинавия

Норвегия, Исландия и Дания са страните, които имат най-много почивни дни около Великден - от Велики четвъртък до понеделник, включително. За учениците и студентите ваканцията продължава през цялата Страстна седмица и понеделник след нея, включително - цели 8 дни. 

За норвежците Великден напомня на празнуването на денят на Вси Светии или Хелоуин.  

По това време всички телевизии се надпреварват да излъчват криминални филми и сериали. Тази традиция е толкова популярна, че дори кутиите за мляко са с напечатани кратки криминални истории.

В Швеция пък децата се обличат в зловещи костюми на вещици и чудовища и обикалят от къща на къща, по време на което разменят рисунки срещу лакомства.

САЩ

Отвъд Европа, в Белия дом в САЩ, където живее президентът на страната, на поляната се провежда ежегодно търсене и търкаляне на великденски яйца. Целта на участниците е да уловят с лъжица разноцветните яйца, които са оставени сред зеленината около Белия дом.

Снимка: iStock

Традицията датира от 1878 г., когато страната е управлявана от Ръдърфорд Хейс.