Спорно е дали африканският гигантски торбен плъх е сладък или не, но не може да се отрече впечатляващата сила на носа му.
Базираната в Танзания организация с нестопанска цел APOPO вече демонстрира способността на гризачите с размер на котка, които нарича HeroRATs, да надушват противопехотни мини, болни от туберкулоза и дори оцелели сред отломките хора след природни бедствия.
Но сега организацията насочва вниманието си, както и носовете на гигантските плъхове, към глобалната незаконна търговия с диви животни.
Оценен на 23 млрд. долара годишно, нелегалният трафик на диви животни е четвъртата най-голяма незаконна търговия в света – след фалшивите търговски марки на дрехи и аксесоари, фалшивите лекарства и трафика на хора.
„Смята се, че дивата природа е нискорискова стока“, казва Крофърд Алън от Организацията за опазване на дивата природа (WWF).
По думите му трафикантите имат богат набор от начини да маскират продукти от дивата природа, забранени за продажба.
Слонова кост например може да бъде оцветена, за да изглежда като дърво, скрита в пратките с дървесина или дори нарязана на парчета с форма на шоколадово блокче, покрита с шоколад и увита в опаковката.
Надушване на престъпления
Тук се намесват плъховете и тяхното изострено обоняние. Според ново изследване на APOPO гигантските плъхове могат да бъдат обучени да надушват слонски бивни, рога на носорози, люспи на панголини и африканска черна дървесина (най-често изнасяните от Африка продукти от дивата природа).
Предлага се плъховете да бъдат допълнителен инструмент към кучетата, които вече се използват за откриване на контрабанда на диви животни. Предимството на гигантските гризачи пред кучетата е, че са малки и пъргави и имат предимство в транспортен контейнер с гъсто подредени пратки.
За разлика от кучетата, плъховете без проблем работят с множество водачи и са много по-евтини за обучение, поддръжка и транспорт.
Това е особено важно, като се има предвид, че голяма част от незаконната търговия с диви животни идва от някои от най-бедните региони в света.
Незаконната търговия с диви животни не само засяга популациите на трафикираните животни или растения, но може да има опустошителни последици за цели екосистеми. Освен това консумацията на незаконно търгувани диви животни може да доведе до разпространение на нови заболявания, като вируса Ебола, вируса на маймунската шарка и тежкия остър респираторен синдром (SARS).
Умни и любознателни
Африканските гигантски торбести плъхове имат средна продължителност на живота около осем години, така че обучението им за една година е дългосрочна инвестиция, която си заслужава. Годината се състои от тренировки от понеделник до петък, редуващи се с време за игра, в голям развъдник на открито, пълен с играчки с въжета и колела за бягане.
Високото ниво на интелигентност и любопитство на плъховете ги прави добри ученици, твърдят учените.
Подобно на хората, всеки плъх има различен характер – някои се справят от първия опит, но има и такива, на които им отнема повече време, но след това стават абсолютни суперзвезди, разказват от екипа на APOPO.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK