Вероятно сте чували термина геоинженерство главно във връзка с конспиративни теории. Дори в българския интернет когато потърсим думата в една популярните търсачки, първата връзка е т.нар. „кемтрейлс“.

Геоинженерството е метод за влияние върху климата, който се използва от десетилетия в помощ на различни отрасли. Индустрията е оценена на около 135 млрд. долара. Сега, учени и климатолози от цял свят се обръщат към геоинженерството с надеждата, че то ще спаси планетата ни, пише Би Би Си.

С нарастването на индустрията се появяват още повече конспиративни теории. От медията посочват, че публикациите в социалните мрежи, обвързващи конспирации и геоинженерството, са нараснали главоломно от януари насам.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Повечето идеи за спиране на глобалното затопляне с помощта на геоинженерството звучат като научна фантастика. През годините има идеи за отразяване на слънчевата светлина обратно в космоса, за да може планетата да се охлажда. Друг вариант е директно улавяне и преработване на въглеродните емисии – нещо, което вече се прави в Европа, Съединените щати и Канада, но в много по-малък мащаб.

В същото време учените алармират, че геоинженерството може да ни разсее по-голямата цел, като ни даде временно решение – да намалим драстично въглеродните емисии.

По-малко странно, отколкото изглежда

Идеята да отразяваме обратно в космоса слънчевите лъчи звучи повече като научна фантастика, но в действителност не е толкова странно. Този процес вече се случва на нашата планета с помощта на природата.

При големи вулканични изригвания прахолякът и аерозолите, които стигат до високите нива на атмосферата ни, ефективно отразяват слънчевите лъчи и радиация обратно. Така земята се охлажда.

Изригването на вулкана Пинатубо на Филипините през 1991 г. доведе до понижаване на глобалните температури с 0,5 градуса по Целзий за следващите няколко години.

Как можем да постигнем същите ефекти, но целенасочено? Учените изследват два вида справяне със слънчевата радиация – изсветляване на морските облаци и изпускане на различни аерозоли в стратосферата.

Първият метод включва изпръскването на много фина солена вода от плавателни съдове към ниските облаци над океаните. Така се увеличава тяхната яркост и отразяваща способност. Според компютърните модели ако това се направи на достатъчно голяма повърхност над океана ще доведе до значително понижение на температурите в световен мащаб.

В същото време това крие и рискове. Атмосферата ни е комплексна система, която се държи като течност и всяка по-голяма намеса може да повлияе драстично. Ако подобен метод бъде използван около Намибия, например, това може да доведе до суша в Южна Америка и Бразилия.

Учените по-скоро се насочват към изсветляване на облаците в по-малки мащаби. След голямото побеляване на Големия бариерен риф през 2016 г., климатолози от университета в Австралия подготвят за използване този метод над богатите на корали местности. Така само локално ще повлияят на температурата на водата и ще предпазят коралите.

„Инжектирането“ на аерозоли – по-трудно

Методът за справяне с радиацията от космоса, при който в атмосферата се „инжектират“ различни аерозоли, е по-сложен за изпълнение.

За да бъде ефективен, геоинженерите трябва да доставят различни сулфати в стратосферата на Земята. Те ще могат да отразяват част от слънчевата радиация и ще намалят топлината, която достига до повърхността. За да има ефект, милиони тонове серен диоксид трябва да бъдат изпуснати в атмосферата, да бъде постигнат някакъв значителен ефект.

И при този вариант съществуват рискове. Проучване от тази година сочи, че инжектирането на аерозоли в стратосферата може да причини още по-голямо затопляне. Това от своя страна ще доведе до по-топли места по планетата и промяна във валежните системи.

Снимка: iStock

И още предупреждения

През 2022 г. стотици учени подписаха отворено писмо, в което призовават света да се включи в споразумение, забраняващо улавянето на слънчеви лъчи в атмосферата. Според тях теоретичните проучвания ще доведат до експерименти в истинския свят, като техните ефекти са малко разбрани.

В същото време от другата страна стоят учени, които подкрепят подобни експерименти. Много от тях алармират, че заради нарастването на вярванията в конспиративни теории, подобни проучвания са силно ограничени. Намиране на финансиране също се оказва трудно.

Д-р Рамит Дебнат, който е асистент професор в университета в Кеймбридж, е анализирал почти 2 млн. туита с хаштаг „геоинженерство“. Повече от 70% от хората изразяват негативно мнение към методите, като мнозинството цитират конспиративни теории.

Една от тях е популярната теория за „кемтрейл“ – че ни пръскат с отровна химия. Това е конспиративна теория, която е оборена многократно от научния свят, но продължава да съществува.

Д-р Дебнат установява, че само споменавайки думите „контролиране на слънчева радиация“ онлайн, той веднага е нападан от любители на конспиративните теории, които го обвиняват, че иска да убие човечеството.