Калин Митрев, българският представител в Европейската банка за възстановяване и развитие в Лондон и съпруг на Ирина Бокова, е замесен в мащабна схема за пране на пари свързана с Азербайджан, сочи разследване на в. „Гардиън” съвместно с още 20 световни медии.

Разследването на т.нар. „Азербайджанска пералня” разкрива, че между 2012 и 2014 г. са направени повече от 16 хил. плащания по различни канали на стойност близо 2,9 млрд. долара от Азербайджан към известни европейци, купувани са луксозни стоки и са прани пари през мрежа от почти непрозрачни британски компании.

Част от парите са отишли за политици и журналисти за международна лобистка кампания, която да рекламира страната. От „Гардиън” посочват, че не всички получатели са знаели откъде идват средствата.

Проследени са над 16 хиляди плащания към високопоставени европейци и журналисти, лобирали за подобряване реномето на Азербайджан.

Азербайджанското правителство е обвинявано за систематично нарушаване на човешките права, корупция и подправяне на избори.

Материалът се базира на поверителни банкови данни, предоставени на датския вестник „Берлингске” и споделени с Проекта за разследване на корупция и организирана престъпност, „Гардиън” и други медии.

„Според данните ни пари са се изпращали през британски компании на Калин Митрев, българин, който беше назначен миналата година в Европейската банка за възстановяване и развитие”, посочват от изданието. Митрев е получил най-малко 425 хил. евро за частни консултации, които извършвал за азербайджанската компания „Авуар Ко”.

Съпругът на Бокова е признал за наличието на парите, но е категоричен, че те са добити по легален начин чрез неговите консултантски услуги.

„За всички приходи, натрупани при работа в различни държави, са платени данъци в България”, твърди Митрев.

По телефона от Лондон съпругът на Бокова отказа коментар пред bTV.

„Разкритието, че съпругът й е работил като консултант за Азербайджанска компания може да се окаже неприятно за Ирина Бокова, която е генерален директор на ЮНЕСКО. Тя връчи едно от най-високите отличия на организацията, медалът на Моцарт, на азербайджанската първа дама и вицепрезидент Мехрибан Алиева. Също така Бокова организира изложба в централата на ЮНЕСКО в Париж, озаглавена „Азербайджан – Страна на толерантността”, пишe „Гардиън”.

Пред изданието Бокова е отрекла да има конфликт между нейната работа като генерален директор на ЮНЕСКО и тази на съпруга й, като е категорична, че не е знаела за неговия бизнес.

„Режимът в Баку е плащал на европейски политици и официални лица, за да им затворят устите или да ги превърнат в техни лични имиджмейкъри”, коментира Пол Раду, изпълнителен директор на Проекта за разследване на корупция и организирана престъпност. 

Скандалът засяга и много известни други публични личности от Германия, Италия, Великобритания, Франция, Турция.

Цялото разследване можете да прочетете тук.