В Гърция хората продължава да теглят големи суми от банкоматите в очакване на тежка криза. За масова паника обаче е трудно да се говори, видя пратеникът на bTV в страната Стоян Георгиев.
Повечето гърци вярват, че страната отново ще успее да се спаси в последния момент и да остане в еврозоната.
72-годишният Никос Кубатис от Атина е бивш търговец на автомобили, сега пенсионер. И тази сутрин по традиция е на среща с приятели в кварталното кафене. Не си говорят за спасителния план за Гърция, а си разказват спомени от годините, когато са били млади.
„Всичко за дълговата криза сме го обсъдили, няма нищо ново. Не вярвам, че драхмата ще се върне. Трябва да запазим еврото”, коментира той.
Въпреки спокойствието, което демонстрират, част от приятелите на Никос вече са изтеглили спестяванията си от банката.
„Аз не съм теглил пари от банката, защото пенсията ми вече е толкова малка, че не ми остава за спестяване. Твърдите ми разходи на месец са 400 евро. Не остават много пари”, разказа мъжът.
Минималната пенсия в Гърция е 486 евро. И въпреки намалените доходи на пенсионерите хората в трудоспособна възраст са понесли по-голям удар от рязането на разходи.
44-годишният Никос Актипис продава антикварни лампиони в атинския квартал „Амбелокипи”. Оборотът на магазина му е два пъти по-малък от годините преди дълговата криза.
„Начинът, по който живеехме преди 5 години беше като балон. Той се спука, а сега живеем в действителността. Пластмасовите пари свършиха”, каза той.
Никос продължава да държи спестяванията си в банката въпреки масовото теглене на пари в Гърция. „Ситуацията е трудна, но няма паника. Това е прост един нормален ден. Мястото на Гърция е в еврозоната. Аз се надявам и вярвам, че ние ще запазим еврото”, отбеляза още той.
Едно от условията на кредиторите към Гърция, за да остане в еврозоната, е да намали разходите за пенсии, като увеличи възрастта за пенсиониране.