Гърция отхвърли на референдум исканията на кредиторите за допълнителни реформи. Това показват първите официални данни след допитването.
При около 50.5% обработени протоколи "Против" предложените от Тройката реформи са 61.21% от респондентите, а 38.79% са "За", става ясно от сайта на вътрешното министерство в Атина.
Можете да гледате резултатите в реално време тук.
Избирателната активност в страната, където гласуването е задължително, е около 60%.
Очакванията са официално подкрепената от управляващите позиция "Не" да получи над 61 на сто от общия брой на гласовете.
Това не са екзитполове, тъй като такива днес не се провеждаха.
Избирателната активност вероятно е над нужните за легитимен резултат 40 на сто.
Първи реакции в Гърция
Финансовият министър Янис Варуфакис заяви пред журналисти, че днешният ден е победа за демократична Европа.
Той изрази надежда, че ще се стигне до по-добра сделка с кредиторите.
В същото време, опозиционният лидер и бивш премиер Андонис Самарас обяви, че подава оставка като председател на дясната консервативна "Нова демокрация".
"Гръцкият народ доказа, че не се подчинява на шантажа, на терора и на заплахата, демокрацията спечели", написа Каменос малко преди 20:00 часа в Туитър.
Панос Каменос е лидер на малката партия "Независими гърци" (АНЕЛ), която участва в правителсвената коалиция на радикалната лява СИРИЗА на Алексис Ципрас.
Колегата му с ресор "Труд и социална политика" Панос Скурлетис посочи, че решението от референдума ще подсили преговорните позиции на Гърция.
Представител на правителството обяви, че премиерът Ципрас е провел телефонен разговор с френския президент Франсоа Оланд.
Говорителят на кабинета Даниел Сакеларидис заяви, че разговорите с кредиторите трябва да бъдат възобновени възможно най-бързо.
"Преговорите, които ще започнат, трябва да се проведат много скоро. Даже в рамките на 48 часа", каза той пред местна телевизия.
По думите му Централната банка на страната вече е поискала от ЕЦБ разширяване на програмата за ликвидна подкрепа. Без пари в брой, финансовите институции в южната ни съседка са застрашени от срив (както видяхме у нас точно преди година с опашките пред КТБ - б.р.).
Шефът на преговорния екип на Гърция подчерта, че няма планове за въвеждане на "паралелна валута".
Очаква се и извънредно заседание на гръцкото правителство, в което ще участват и представители на банките. На него ще стане ясно какви пари ще са нужни финансовите институции да заработят.
В Атина се говори, че ще има сменени министри, за да могат преговорите с кредиторите да продължат.