Хиляди гърци ликуваха тази нощ по улиците и площадите на Атина след победата на "Не"-то на вчерашния референдум за изискванията на международните кредитори на Гърция, съобщиха Ройтерс и Франс прес.

На площад "Синтагма" в центъра на Атина няколко хиляди души размахваха плакати с думата "Не" и викаха: "Те никога няма да спечелят".

Над площада се вееха гръцки знамена, много хора се бяха увили с тях и танцуваха под звуците на традиционната музика, други пускаха фойерверки, описват агенциите атмосферата в столицата.

Според окончателните данни 61,31 процента от участвалите във вчерашния референдум са гласували с „Не” срещу 38,69 процента, гласували с "Да”. В гласуването са участвали 62,5 процента от регистрираните избиратели.

"Посланието "Не" означава, че ние не се страхуваме след всичкия натиск, пред който сме изправени както в Европа, така и в нашата страна", заяви Статис Ефтимиадис, 47-годишен учител, цитиран от Ройтерс.

 "Следващата седмица гръцкото правителство ще има възможността с това "Не" да очаква от брюкселските технократи преговори, базирани на ценностите на демокрацията и равните права в Европейския съюз", допълни друг участник в празненствата, 65-годишният пенсиониран автомонтьор Константинос Петрас.

Снимка: БГНЕС

Тълпата беше много по-малобройна, отколкото при двата митинга, които приключиха кампанията за референдума в петък вечер, отбелязва Франс прес, цитирана от БТА.

Многобройните туристи на площада не останаха безразлични, посочва агенцията и цитира 64-годишната американка Кони Каупър, размахваща гръцко знаменце: "Мъчно ми е, че страната изгуби толкова много" през годините на криза, през които премина. 

Марко, аржентински турист, размахва знаменце на страната си и обяснява, че там са преживели същото. "Проблемът е, че Гърция не е толкова богата като Аржентина, за да се измъкне. Но ние сме тук, за да ги подкрепим", казва той.

В Солун също до късно снощи имаше тържества, крайбрежната улица беше затворена. Събралите се скандираха „Охи” и „Сириза” и се радваха на постигнатия резултат.

Вижте включванията на пратениците на bTV в Атина, Солун и Брюксел:

Ципрас поиска от президента на Гърция обща позиция при предстоящите преговори

Гръцкият премиер Алексис Ципрас помоли президента на републиката Прокопис Павлопулос да свика среща на лидерите на политическите партии за изработване на обща позиция за
предстоящите преговори с международните кредитори. Това заяви Ципрас на срещата си с държавния глава, състояла се снощи в президентския дворец в Атина, съобщи ТАСС.

"Гръцкият народ произнесе /на референдума/ своята присъда въпреки трудните условия. Ние дадохме примир за демокрация, а сега приоритетът е укрепване на националното единство и
формиране на единен фронт, за да възстановим нормалната ситуация в икономиката", заяви Ципрас. "Нашите предложения са реалистични и разумни и ние можем да се придвижим в преговорите с цел постигане на честен компромис за благото на ЕС", каза премиерът, добавяйки, че ЕС функционира с помощта на компромиси.

Павлопулос от своя страна заяви, че резултатите от референдума са "сигнал за укрепване на сигурността в еврозоната". По думите на президента, "плебисцитът означава, че гръцкият народ упълномощава правителството да постигне споразумение /с кредиторите/ както го изискват принципите и ценностите на ЕС". "Става дума за ясен сигнал към всички", отбелязва държавният глава, който отбеляза, че "Гърция е била, е и остава постоянен член на Евросъюза и еврозоната". "Вашата молба за свикване на съвета на лидерите на политическите партии, представени в парламента, значително ще помогне" за това, каза
президентът, обръщайки се към Ципрас. Очаква се съветът на политическите лидери да се състои още  днес.

Резултатите от референдума в Гърция откриват за правителството път към споразумение с международните кредитори, заяви снощи гръцкият министър на финансите Янис Варуфакис. "Ултиматумът /от заседанието на Еврогрупата/ от 25 юни народът днес върна /като бумеранг/ на онези, които го изпратиха", каза Варуфакис, добавяйки, че "Не"-то на референдума представлява оръжие, с помощта на което правителството ще протегне ръка за сътрудничество със своите партньори с цел постигане на взаимно разбирателство.

Министърът заяви, че Атина ще води позитивни преговори с Европейската централна банка и с Европейската комисия и изрази увереност, че от понеделник "Европа ще започне да лекува своите рани, нашите рани". "Днешното "не" е едно голямо "да" за демократична Европа", добави Варуфакис.

Председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум нарече резултатите от вчерашния референдум в Гърция "достойни за съжаление" и заяви, че финансовите министри от еврозоната ще обсъдят обстановката утре, предаде ДПА. "Тези резултати са достойни за съжаление от гледна точка на бъдещето на Гърция. За възстановяването на гръцката икономика трудните мерки и реформи са неизбежни", каза Дейселблум в изявление.

Лидерът на опозицията в Гърция хвърли оставка

Лидерът на главната опозиционна партия в Гърция, Нова демокрация, бившият премиер Андонис Самарас подаде оставка от поста си, след масовото "Не", съобщиха световните агенции. "Разбирам, че нашата партия има нужда от ново начало. Считано от днес, аз подавам оставка от ръководството на Нова демокрация", заяви Самарас в телевизионно обръщение. Той беше премиер в пика на криза, от юни 2012 до януари 2015 г., когато беше победен от настоящия премиер Алексис Ципрас.

На референдума гръцкото население решаваше дали правителството да приеме или да отхвърли проекта за споразумение, представен от Еврокомисията, Европейската централна банка и Международния валутен фонд на заседанието на Еврогрупата от 25 юни.

Документът на кредиторите се състои от две части - "Реформи за завършване на текущата програма" и "Предварителен анализ на устойчивостта на дълга", припомя ТАСС.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement