Нападенията на ислямисти, израснали във Франция, хвърлят светлина върху географския, социален и етнически апартейд в страната, заяви френският премиер Манюел Валс, цитиран от световните агенции.
„Последните няколко дни подчертаха множество злини, които гризат нашата страна”, каза Валс. След терористичните атаки в началото на януари Франция започна дебат за това как тримата атентатори са се радикализирали и как да се предотвратят такива инциденти.
„Аз съм Шарли” – емблематичната фраза в подкрепа на свободата на словото във Франция след атентатите в Париж и най-вече атаката срещу списание „Шарли Ебдо”, не е единственото послание на Франция към света, заяви днес френският премиер Манюел Валс.
„Не бива да свеждаме Франция до едно-единствено послание. Франция носи свободата на словото навсякъде, но защитава и други скъпи за нас ценности: мира, зачитането на убежденията, диалога между религиите”, заяви Валс пред журналисти.
Публикуването миналата седмица на нова карикатура на пророка Мохамед на първа страница в „Шарли Ебдо” предизвика бурни антифренски протести в мюсюлманския свят.
Френският премиер приветства днес „сигналът за сбор”, какъвто според него представлява фразата „Аз съм Шарли", обединил всички французи в почитта им към жертвите на атентатите в Париж, отнели живота на 17 души.
„Трябва да избягваме капана на смесването на непримирими идентичности, капана, който ни залагат терористите”, подчерта Валс.
Министър-председателят обърна внимание и на „злините, разяждащи обществото”, предвид факта, че атентатите бяха дело на френски джихадисти от семейства на имигранти, и осъди „изолирането, гетата и териториалния, социален и етнически апартейд, възникващ в страната”.
Валс говори и за обществените беди, към които се добавят ежедневните форми на дискриминация, като това да нямаш подходящия произход, цвят на кожата или просто да си жена.