Премиерът на Франция Манюел Валс увери френските мюсюлмани в своята лична подкрепа на фона на рязко увеличение на ислямофобските настроения в страната, след бруталните терористични нападения, дело на радикални ислямисти.
"На много джамии бяха нанесени щети", посочи Валс в своя профил в социалната мрежа Туитър, коментирайки случаите на ислямофобски инциденти след терористичните нападения в Париж миналата седмица.
"Искам да уверя нашите съграждани мюсюлмани в своята подкрепа. ", посочи френският премиер.
Des mosquées ont subi des dégradations. Je veux assurer nos compatriotes musulmans de mon soutien. Chaque Français doit être protégé.
— Manuel Valls (@manuelvalls) January 12, 2015
Най-голямата организация на привържениците на исляма - Френски съвет на мюсюлманското вероизповедание, изрази сериозна тревога по повод рязкото увеличение на нарушенията на закона заради ненавист към мюсюлманската религия.
Ръководителят на отдела за мониторинг на ислямофобията към съвета Абдала Зекри каза, че след сряда, когато бе извършено въоръженото нападение срещу редакцията на сатиричното издание "Шарли ебдо", в цялата страна са регистрирани най-малко 54 инцидента с антиислямска насоченост. Става дума за 21 въоръжени нападения и 33 по-дребни инцидента.
При терористични нападения, извършени от радикални ислямисти в Париж и околностите миналата седмица, загинаха 17 души - 10 журналисти от "Шарли ебдо", трима полицаи и четирима клиенти на супермаркет за храни кашер.
Министърът на вътрешните работи на Франция Бернар Казньов заяви снощи след съвещание с депутати в Националното събрание, че приемането на по-строги мерки в борбата с тероризма не трябва да се ограничава само до Франция, а трябва да послужи за пример, използван и от други страни в ЕС, както и от чуждестранни партньори на ЕС.
По думите на Казньов решенията, които предстои да приеме Франция след трагичните нападения, "не трябва да бъдат изключително френски". "В общи линии ние обсъждахме вчера (в неделя) тези въпроси с вътрешните министри на ЕС и с други водещи партньори, включително САЩ", каза късно снощи Казньов.
Според него част от мерките трябва да се водят "съвместно с институциите на властта на ЕС", а като "изключително важно" той определи съгласуването на равнище Европейски парламент на обмена на данни за пътници на авиокомпаниите.