Отчетливи разлики в ритъма на ваксиниране в страните-членки на Евросъюза - Германия вече е имунизирала 265 хиляди души, а Франция изостава значително с малко над 500 ваксинирани. Провален ли е първият етап на френската стратегия?

Официално, правителството твърди, че е започнало с най-уязвимата част от  от населението – тази в домовете за възрастни хора, и заради това има закъснение.

Неофициално обаче има огромен брой административни усложнения, вероятно и от презастраховане. Тук откровено вече се коментира, че Франция губи много повече време с тези, които не желаят да се ваксинират, отколкото да напредва с тези, които желаят.

Само че, според експерти, ако Франция продължи с този ритъм, ще й трябват между 3 и 5 хиляди години, за да ваксинира населението си. 

Макрон иска спешна промяна от днес. Според източници от Елисейския дворец президентът е видимо неприятно изненадан от закъснението на Франция. Ритъмът, според него, прилича повече на "лека семейна разходка". 

„Аз водя война сутрин, обед, вечер и през нощта и очаквам всички да се ангажират така. Но не е така за момента. Трябва бързо и категорично да промени това и то ще се промени бързо и категорично“, заяви президентът Еманюел Макрон.

Снимка: EPA

Предварителната среща с лекар и  писменото съгласие на пациента, особено, когато става въпрос за домове за възрастни хора, изключително много бавят процеса, коментират експерти. От днес Франция сменя скоростта – вече могат да се ваксинират и медиците над 50-годишна възраст.

Междувременно Брюксел стана обект на критики за недостатъчен брой договорени дози от ваксината на „Пфайзер“ и „Бионтех“.

Според статистиката Европа е договорила 300 милиона, а Съединените щати 200 милиона, но американците ще ги получат до края на юли, а европейците – едва до края на септември. А и единствената одобрена за момента ваксина в Европа се произвежда само в едно предприятие в Белгия.

„Европейският съюз успя да гарантира диверсифициране на доставките и планираме да осигурим 2 милиарда дози от 6 фармацевтични компании. Този портфейл от ваксини обаче е с голяма степен на несигурност, тъй като в хода на тези преговори ние все още не знаем дали всички медикаменти ще бъдат одобрени“, каза Стефан де Кеерсмекер, говорител на ЕК.

Снимка: EPA

Очаква се Европейската агенция по лекарствата да реши дали може дозите да бъдат разредени, за да се ваксинират повече хора за по-кратко време. 

В сряда Европейската агенция по лекарствата трябва да даде зелена светлина за втората ваксина на територията на Европа. ЕК днес припомни, че поръчките са правени, когато още не е имало яснота кой препарат ще се окаже успешен, както и че, правенето на ваксини не е като това на "плодови сокове".

И докато Европа чака идната сряда одобрението на втора ваксина, Великобритания днес започна имунизацията и с препарата на Оксфорд и „АстраЗенека“. Около 530 хиляди дози са налични за използване от днес.

Лондон е поръчал 100 милиона дози от новата ваксина, които ще са достатъчни за имунизацията на 50 милиона души. Поръчани са 100 милиона дози, достатъчни за 50 милиона души.