Изследователи са разработили изкуствени растения, които да пречистват въздуха като в същото време генерират електричество
Средно американците прекарват около 90% от времето си на закрито, а въздухът, който дишат в затворените помещения, влияе върху цялостното здраве, сподели TechXplore.
Повечето системи за пречистване на въздуха са скъпи, тромави и изискват често почистване или смяна на филтъра, за да функционират оптимално.
Професор Сеокхен Чой от университета Бингамтън и докторантката Мирям Резайе пренасочват своите изследвания, които до момента са били за биобатерии, захранвани с бактерии, в нова идея за изкуствени растения, които могат да се "хранят" с въглероден диоксид и да отделят кислород, като в същото време генерират малко енергия.
Резултатите са представени в наскоро публикувана статия в списанието Advanced Sustainable Systems.
„Особено след като преминахме през COVID-19, знаем колко е важно качеството на въздуха в затворените помещения“, каза Чой, член на факултета в катедрата по електротехника и компютърно инженерство на Колежа по инженерство и приложни науки Томас Дж. Уатсон.
Използвайки пет биологични соларни клетки и фотосинтезиращи бактерии, Чой и Резайе създадоха изкуствено, след което осъзнаха, че концепцията може да се окаже много полезна.
Те построиха първото растение с пет листа, след което тестваха степента на улавяне на въглероден диоксид и способността му да генерира кислород.
Въпреки че генерирането на електроенергия от около 140 микровата е вторична полза, Чой се надява да подобри технологията, за да постигне минимална мощност от повече от 1 миливат. Той също така иска да интегрира система за съхранение на енергия, като литиево-йонни батерии или суперкондензатори.
„Искам да мога да използвам това електричество за зареждане на мобилен телефон или други практически цели. С известна фина настройка тези изкуствени растения могат да бъдат част от всяко домакинство" каза Чой. Обикновено зарядните за мобилни телефони изискват мощност 20 W или 20000000 микровата.
Ученият иска да интегрира система за съхранение на енергия, като литиево-йонни батерии или суперкондензатори.
Други подобрения биха могли да включват използване на множество видове бактерии за осигуряване на дългосрочна жизнеспособност и разработване на начини за минимизиране на поддръжката, като системи за доставка на вода и хранителни вещества.