Има различни начини за генериране на енергия. При някои от тях има отпадъчна топлина, която може да се използва, като се преобразува в електричество.

Именно за събиране на тази топлина се използват специални термоелектрически устройства.

Те работят като използват температурна разлика или температурен градиент, което означава, че едната страна на устройството е гореща, а другата е хладна.

Когато има тази разлика в температурата, устройството създава поток от електрони, който генерира електричество.

Може би най-известната употреба на термоелектрически генератори е в космически сонди като марсохода Curiosity или сондата Voyager.

Повече за това как работят тези генератори и тяхното устройство може да видите във видеото:

Изследователи са разработили ново органично термоелектрическо устройство, което трансформира температурата на околната среда в електричество.

Снимка: Kyushu University/Chihaya Adachi

Чрез комбиниране на уникалните способности на органичните материали, учените са успели да разработят система за генериране на термоелектрическа енергия при стайна температура без температурен градиент, сподели TechXplore.

Техните открития са публикувани в списанието Nature Communications.

Поради високите производствени разходи, употребата на опасни материали, ниската енергийна ефективност и необходимостта от относително високи температури, термоелектрическите устройства остават недостатъчно използвани днес.

„Проучвахме начини да направим термоелектрическо устройство, което може да събира енергия от температурата на околната среда. Нашата лаборатория се фокусира върху полезността и приложението на органичните съединения, защото много от тях имат уникални свойства, при които може лесно да прехвърля енергия“, обяснява ръководителят на проучването, професор Чихая Адачи от Центъра за изследване на органичната фотоника и електроника (OPERA) на университета Кюшу.

Ключът беше да се намерят съединения, които да са ефективни при пренос на заряд, което означава, да могат лесно да прехвърлят електрони помежду си. След тестване на различни материали екипът откри две удачни съединения

„Има значителен напредък в разработването на термоелектрически устройства и нашето ново предложено органично устройство със сигурност ще помогне да се придвижат нещата напред“, заключава Адачи.