Финансовите министри от еврозоната разглеждат днес проектобюджетите на страните си за първи път според нова процедура, която цели да бъдат предотвратени навреме евентуални нови проблеми във валутния съюз, предаде ДПА.

Част от процеса е да се питаме взаимно какви допълнителни мерки могат да бъдат взети, как министрите оценяват рисковете в своите бюджети, посочи холандският финансов министър и председател на Еврогрупата Йерун Дейселблум.

Еврогрупата заседава днес извънредно, за да обсъди препоръките на Европейската комисия за коригиране на бюджетните планове на страните членки, пише БТА.

Намесата на Брюксел в националните финанси никога не е била особено популярна, особено когато ЕС навлезе в правомощия, които по традиция са държавни. Мисля че дискусиите, прозрачността, също създават известно напрежение, посочи германският финансов министър Волфганг Шойбле.

Мисля, че това допринася всяка страна да полага повече усилия да се придържа към правилата, допълни той. Миналата седмица ЕК предупреди пет страни, че има опасност да нарушат икономическите разпоредби на ЕС догодина.

Италианският финансов министър Фабрицио Сакомани заяви днес, че дългът на страната е нараснал, тъй като е трябвало да се участва в спасителите програми на еврозоната и са били чистени изостанали плащания към частни фирми.

В Испания премиерът Мариано Рахой обеща да не въвежда нови драстични мерки за икономии или повишения на данъците. Рахой не изключи по-ограничено затягане на коланите.

Според Пакта за стабилност и растеж страните членки трябва да имат дефицит под 3 процента от брутния вътрешен продукт (БВП)и държавен дълг под 60 процента от БВП.