Законът за свободата на медиите, предложен за първи път от изпълнителната власт на ЕС през септември 2022 г., беше приет с огромно мнозинство – 464 гласа „за“, 92 „против“ и 65 „въздържал се“.

Законът ще задължи правителствата на страните членки да защитават по-добре медиите срещу злонамерена намеса и да ограничат използването на шпионски софтуер срещу журналистите.

В същото време обаче собствеността на медиите трябва да бъде прозрачна – да е ясно финансирането.

Ще бъде създаден специален орган на ЕС, наречен Европейски съвет за медийни услуги, който да наблюдава прилагането на законите във всяка страна членка на Евросъюза.

Широко разпространената дезинформация, липсата на прозрачност относно собствеността на медиите и нарастващият натиск върху журналистите накараха ЕС да се намеси, изработвайки нови правила.

Това е първият регламент на ЕС за защита на свободната преса, считана за крайъгълен камък на европейската демокрация.

Вера Йоурова, европейски комисар по ценностите и прозрачността, каза пред Европейския парламент, че законът ще изпрати „ясно послание към тези, които искат да отслабят демокрацията“.

Соня Момчилова, СЕМ: Този законопроект е твърде закъснял

„Нямаме място за избор. Ние го приемаме и се придържаме към него. Аз и преди това съм казвала в Брюксел, че този законопроект е твърде закъснял. С днешна дата той вече е остарял. В същото време по силата на този акт следва да въведем регулация на пресата, която в България традиционно винаги е била свободна“, заяви за btvnovinite.bg председателят на СЕМ Соня Момчилова.

Тя поясни, че „с хроничното недофинасиране на СЕМ е немислимо да си позволим експерти, които да се занимават с доказване на произхода и собствеността на медиите“.

„Освен това чрез този голям европейски регулатор няма да се вземат присъщите за България особености и опасността да се премине тънката граница на цензурата е сериозно“, уточни още Момчилова.