Украинският президент Володимир Зеленски представи своя т. нар. „план за победа“ пред украинския парламент, насочен към търсене на мир във войната с Русия благодарение на помощта и гаранциите от нейните съюзници.

Планът се състои от пет основни точки и три секретни приложения, пише „Политико“.

„Планът за победа на Украйна е план за укрепване на нашата държава и укрепване на нашите позиции. Да сме достатъчно силни, за да сложим край на войната“, каза Зеленски и добави:

„Ако започнем да се движим с този конкретен план за победа сега, може да успеем да сложим край на войната не по-късно от следващата година.“

Какъв е планът?

Зеленски вече представи плана си на американските и европейските лидери - въпреки че засега реакцията на съюзниците на Киев е приглушена.

 

Ето какво презентира Володимир Зеленски:

  • Покана за членство в НАТО

Въпреки че действителното членство все още е въпрос за бъдещето, покана за присъединяване би изпратила силен сигнал към руския лидер Владимир Путин.

„Поканата е силно решение, което не изисква нищо друго освен решителност“, каза украинският президент.

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте обаче не каза дали ще събере съюзници в подкрепа на настояването на Зеленски за покана, добавяйки, че текущите му обсъждания с Киев и със страните членки не могат да бъдат споделени чрез пресконференция.

„Украйна ще бъде част от НАТО в бъдеще“, коментира генералният секретар Марк Рюте.

Министърът на отбраната на Литва днес обяви, че НАТО трябва да изпрати сега покана към Украйна. Естония също се застъпи към тази позиция, а Латвия заяви, че подкрепя „плана за победа“ на Украйна, предава Ройтерс.

  • По-бърза доставка на оръжия и без ограничения за използването им

Украйна е подготвила списък с оръжия, за да се защити и да донесе „войната близо до дома на Кремъл“.

Той включва обучение и способности за противовъздушна отбрана за възпиране на руски атаки, сателитни данни в реално време от съюзниците, прекратяване на всички ограничения върху използването на предоставени оръжия за нанасяне на удари в Русия и помощ от съюзниците при свалянето на ракети и дронове над украинска територия.

Много от тези стъпки бяха блокирани поради страховете на Запада от прекрачване на червените линии на Кремъл, но Зеленски твърди, че настъплението на Украйна в руския регион Курск показва, че голяма част от това е „самохвалство“.

  • Възпиране

Украйна предлага да разположи на своя територия цялостен пакет за неядрено стратегическо възпиране, който ще бъде достатъчен, за да защити Украйна от всяка военна заплаха от Русия. Изправена пред това, Москва или ще се присъедини към честен дипломатически процес за справедлив край на войната, или ще се изправи пред невъзможност да продължи да се бие благодарение на помощта, предоставена на Украйна.

Точните оръжия не бяха разкрити от Зеленски в речта му пред парламента, но той каза, че лидерите в САЩ, Германия, Франция и Обединеното кралство знаят исканията на Киев.

  • Стратегически икономически потенциал

Украйна предлага партньори от Европейския съюз и САЩ да подпишат специално споразумение за съвместно използване на критичните ресурси на Украйна, като литий, газ, титан и други, и да произвеждат енергия заедно в бъдеще.

  • Следвоенни перспективи

Украйна ще укрепи европейската сигурност благодарение на „калената си в битки армия“.

„Ако партньорите се съгласят, ние предвиждаме да заменим определени военни контингенти от въоръжените сили на САЩ, разположени в Европа, с украински части. След войната. Украинците доказаха, че могат да бъдат сила, която руското зло не може да преодолее.“, каза Зеленски.

Какви бяха реакциите?

Някои от украинските депутати, които слушаха речта, я определиха като твърде амбициозна.

„Планът изглежда така, сякаш другите трябва да направят всичко вместо нас“, каза депутатът от опозиционната партия „Европейска солидарност“ Олексий Хончаренко в публикация във Facebook.

Но Роман Лосински, украински войник и член на либералната партия „Глас“, видя неща, които да харесат.

„От една страна, планът звучи като фантазия. От друга страна, ПВО системата Patriot, ракетите Storm Shadow и изтребителите F-16 бяха също толкова фантастични, както и потъването на голяма част от Черноморския флот на Руската федерация и контрола над част от Курск. Всичко зависи от решенията на партньорите и успеха на нашата дипломация“, каза Лосински.

Украинският президент е в Брюксел, за да се срещне с лидерите на ЕС, където ще настоява за приемането на плана.

Марк Рюте за първи път ще председателства като генерален секретар на НАТО на срещата на Алианса в Брюксел.

Той подчерта подкрепата на НАТО за Украйна, но поясни, че членството на страната в Алианса, каквато е една от точките в плана, ще се случи в бъдеще.

„Ние сме в това, ако е необходимо, в дългосрочен план. Очевидно искаме да бъдем на място, където Украйна, от позиция на сила, може да започне преговори с Русия, но докато дойде този момент, тя може да разчита, че ще продължи подкрепа“, каза генералният секретар на НАТО Марк Рюте.

„Не знам откъде се появи това „план за победа“. Аз бих го нарекъл „формула за мир. Позицията ни не е променена. Ние като служебно правителство се поддържаме към решенията на Народното събрание. И ще продължим да го правим. Това не се отнася само за служебното правителство. Всяко едно правителство трябва да се придържа към решенията на Народното събрание“, коментира служебният премиер Димитър Главчев.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK