На лов за снежинки търсим отговорите на следните въпроси: Защо шотландците имат 421 думи за сняг и възможно ли е снегът да изчезне?

„Казвам се Халил Мустафа. Работя като помощник-локомотивен машинист. 14 години съм в тази сфера.“

„През нашето стъкло си изглежда приказка, но самите ние, колегите, сме винаги сме на щрек, за нещо да не излезе. Трасето е много трудно, криви, през гората. Тук винаги, с всяка крива очакваш нещо. И караш влак, пътници, това е голяма отговорност“, разказва Халил.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Аз тук високо съм израснал и си обичам зимата. Пътниците се радват на снега и имат добро настроение и така и ти получаваш добро настроение. Точно заради снега идват туристи, които не са виждали такъв голям сняг. Хора, събота и неделя, когато почиват. Точно заради тази работа идват да видят снега, на Аврамово“, казва още той.

В селото на Халил - Аврамово, днес има около 600 жители. Утрините често са потънали в гъста мъгла. От време на време се разминават зачервени от мразовития вятър мъжки лица. Студът е скрил у дома пъстрите дрехи на жените. Понякога няма ток, заради снега. Но сняг в селото винаги има. А под бялата покривка живеят стотици щастливи зимни спомени.

„Когато ходехме на училище, и училището ни беше тук на гарата. Снегът ни беше до тук. И тогава бяха най-големите бури за Аврамово“, споделя Юсуф Хърльов, който живее в с. Аврамово.

Юсуф разказва, че с течение на времето бурите прогресивно намалели – снегът също.

„Работех на спортна база „Белмекен“. Започнал съм работа от 1975 година до 2018 година. Започнах от мияч на чинии, после работник в кухня, после помощник-готвач, след това готвач. След това станах главен готвач. И с течение на времето се научих да правя тестени работи. Кифлички, хляб, мекици, понички, толумбички, пасти“, спомня си той.

Снегът чертае различни линии в живота на Юсуф и брат му Мустафа.

„Без сняг цяла зима не е било. Зимата започва още през септември. Помня зима, когато вечерта се прибираш, на сутринта има един метър сняг. Такива зими се живее с топла печка и повече дърва и отопление. Готвиш манджата на черната печка. Едновременно се подгрява стаята, едновременно се готви и всичко е най-хубаво. Моето село е прекрасно. Най-хубавото село на Балканите“, казва Мустафа.

„Ние се радваме, когато има сняг, защото има плодородие. Ние спазваме приказката: „Дебел сняг, дебел комат хляб“. Добра реколта ще има. Ще има плодородие. Ние тук дълги години разчитахме на картофопроизводство. И най-хубавите картофи са от Аврамово“, споделя още той.

И обяснява защо снегът е ключов за плодородието в страната.

Ако няма сняг, за хората от село Аврамово годината ще е трудна. Няма да ги има и рисунките на тесните линии. А Халил ще се усмихва по-малко, защото пътуващите в неговия влак, ще са загубили част от приповдигнатото си настроение през зимата. Макар и по различен начин, снегът заема толкова голяма част от живота на хората, че някои народи - като шотландците, имат в речника си над 400 думи за сняг.

„Това е и вярно, и невярно. Много труден въпрос. Всъщност това са 400 и няколко думи, свързани със снега“, казва учителят Дейвид Дивайн.

Инуитите имат 41 думи за сняг - буквално 41 различни съществителни за сняг. Това е така, защото те буквално са заобиколени от сняг през цялата година. Всичко, което правят, е свързано със снега. Те ловят риба през леда. Те строят иглута. Всички тези думи им трябват, за да разберат за какъв точно сняг става дума.

„В Шотландия е малко по-различно. Там това е въпрос, свързан с историята - откъде идва шотландският език и как се е развил през годините. Трябва да се върнем 600, 800 или дори повече години назад“, обяснява още Дейвид.

Говорим за времената, преди езикът във Великобритания да бъде стандартизиран. Преди Чосър, преди Шекспир и неговия език, наричан „среден английски език“. По това време англите и саксонците, викингите - всички те са оказали силно влияние върху езика.

Версията на езика, говорим в Шотландия е била различна от тази във Англия. А също така в Шотландия имаме древен келтски език, наричан още гаелски или галски, който е дошъл през Ирландия. В историята има важен момент - крал Джеймс 6-ти на Шотландия, познат и като крал Джеймс I на Англия, поръчва да се издаде Библията на английски език, позната днес като Библията на крал Джеймс.