Европейският съюз се съгласи да проведе преговори с Русия относно газовите доставки за Европа през Украйна. Това обяви председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, който втвърди тона и предупреди Москва, че позицията й на енергиен доставчик е заложена на карта.
„ЕС одобри вашето предложение за консултации с Руската федерация и Украйна относно гарантирането на доставките и транзита на газ ", каза Барозу в отговор на писмо от президента Путин, предаде АФП.
В писмото, изпратено преди седмица до 18 европейски държава, 13 от които членки на ЕС, Путин предупреди, че Москва няма да толерира закъснение на плащането за доставките на газ за Киев и заплаши да прекъсне доставките напълно, ако не се предприемат действия.
Това предизвика притеснение в ЕС, тъй като Русия доставя около 30% от газа за Европа през Украйна. ЕК реагира с предупреждение към Москва да не политизира газовите доставки. „Европейският съюз е добър клиент. Той купува 70 на сто от руския енергиен износ, който допринася за около 50% от постъпленията в руския федерален бюджет", припомни тогава говорителката на комисията Пиа Хансен.
Барозу заявява на Путин, че блокът и Русия са основни търговски партньори на Украйна и като такива имат интерес в продължаването на „дългосрочната политическа и икономическа стабилност”. „Следователно наш общ интерес е бързо да проведем разговори, в които Украйна да участва", подчертава Барозу.
Според него, заплахите на Путин за прекъсване на доставките за Украйна е „причина за сериозно притеснение", тъй като заплашва потока на газ към ЕС и други страни партньори. „Тези доставки са предмет на договори между европейски компании и руския гигант „Газпром”, отбеляза той. „Газпром продължава да носи отговорността да гарантира доставките на необходимите количества, упоменати в договорите за доставки", каза Барозу.
В същото време Владимир Путин изрази готовност да даде едномесечна отсрочка на Украйна да плати газовия си дълг и призова Запада да се включи в процеса на уреждането му.
ЕС очаква „търговските оператори от всички страни да продължат да спазват договорните си задължения и ангажименти", добави той. На базата на това „договорната надеждност на Руската федерация като доставчик на газ е заложена на карта по този въпрос", каза Барозу.