Птичият грип H5N1 представлява заплаха, която е „уникална и нова в нашия живот“. Той се е превърнал в „панзоотия“, която може да убие огромен брой от различни видове, предупреждават експерти.
Учените смятат, че H5N1 принадлежи към нарастваща категория инфекциозни заболявания, които могат да причинят пандемии сред много различни видове, предава The Guardian.
Тъй като свиващите се местообитания, загубата на биоразнообразие и интензивното земеделие създават перфектни инкубатори за инфекциозни болести, преминаващи от един вид в друг, някои учени казват, че панзоотията може да се превърне в една от определящите заплахи за човешкото здраве и сигурност на ерата.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
В продължение на месеци високопатогенният птичи грип циркулира в млечните ферми, като се съобщава за десетки човешки инфекции сред работниците. Сега се е разпространил в повече от 48 вида бозайници, от мечки до млечни крави, причинявайки масово измиране на морски лъвове и малки на морски слонове.
Миналата седмица първият човек в САЩ почина от мутирал птичи грип. Той е бил изложен на комбиниран контакт с ято птици в задния си двор в Луизиана.
Какво е панзоотия?
Способността на вируса да се разпространява, да заразява и убива толкова широк спектър от видове е подтикнала някои учени да го нарекат „панзоотия“ – епидемия, която прескача границите във видовете и може да опустоши различни животински популации, представлявайки заплаха и за хората.
„Панзоотичен означава „всички“ и „животни“. „Панзоотия“ е почти ново нещо и ние не знаем какъв вид заплаха представлява. Имаме вируси, които могат да заразят множество видове, и вируси, които могат да причинят масови епидемии, но не сме имали комбинацията – това е нещо като ново явление. Натам отива H5N1 и прави всичко толкова непредвидимо“, казва проф. Джанет Дейли от университета в Нотингам.
Въздействията върху биоразнообразието могат да бъдат огромни, а рискът от разпространение на птичи грип сред хората е „огромно притеснение“, предупредиха здравните власти на ООН. Според учените това е поразително и тревожно.
От март миналата година в САЩ са докладвани 66 потвърдени инфекции с птичи грип при хора, но предишните случаи са били леки. Засега няма доказателства, че се разпространява между хората, но експертите следят отблизо въпроса.
Някои изследователи твърдят, че Covid-19 може да бъде пример за панзоотия, тъй като е заразил повече от 58 нечовешки вида, включително елени, норки и дори снежни леопарди. За разлика от птичия грип обаче той не се разпространява ефективно между тях и не ги убива.
Учените предупреждават още, че междувидовите пандемии се увеличават. „Има много голям обем от работа, която демонстрира, че повечето човешки вируси са зоонотични (т.е. от животински произход)“, казва Мишел Уил, старши научен сътрудник в Центъра за патогенна геномика към Университета в Мелбърн.
Каква е причината?
Загубата на биоразнообразие е водещият двигател на огнища на инфекциозни заболявания, тъй като намаляването на местообитанията и индустриализираното земеделие поставят хората в непосредствена близост до други видове. Хората вече са трансформирали или окупирали повече от 70% от земята по света.
От XX век насам най-значимият двигател на тази трансформация на начина, по който използваме земята, е „революцията в добитъка“. Броят на животните за храна и количеството, което произвеждат, се е увеличил бързо, за да изхранва нарастващите популации.
Обезлесяването и разрушаването на климата също принуждават хората и животните да влизат в близък контакт, тъй като дивите видове са изтласкани в по-малки пространства.
Освен това със затоплянето на климата комарите, мушиците и кърлежите разширяват географския си обхват. Колкото повече патогени има в животинските популации, толкова по-голям е рискът хората да бъдат изложени на тях, смятат учените.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK