Пактът за миграцията и убежището в Европейския съюз днес беше окончателно приет от Европейския парламент. Споровете около него обаче продължават. Какво се променя с новото законодателство и какво е значението му за България?

Важното за нас като външна граница на Съюза: разпределението на мигранти в Европа вече няма да е въпрос на добра воля, а задължително за всички.

Ако България сигнализира, че на наша територия има прекалено много мигранти с искане за убежище, Съветът на ЕС трябва да реши как да ги преразпредели. Ако някоя държава откаже да приеме бройката, която ѝсе полага, а друга държава се съгласи да я поеме, то тогава отказалата държава заплаща на съгласилата се държава сума от 20 000 евро на мигрант.

8 години Европейският парламент и държавите членки спорят как да се ограничи безконтролната миграция. Този законодателен текст е най-добрият възможен компромис за момента, твърди председателката на преговарящия екип от евродепутати.

„Най-важното за България: отпада Дъблинският регламент, който е изключително несправедлив спрямо България и спрямо държавите, които се намират на първа линия. Защото цялата тежест падаше върху България, Испания, Италия“, смята Елена Йончева, Прогресивен алианс на социалисти и демократи.

Солидарността на всички вече няма да е пожелателна, а задължителна.

„Ще бъде споделена отговорността. Не само от първите държави, които приемат митранти и бежанци, а ще бъде разпределена отговорността и от останалите държави, които са в центъра на Европейския съюз. Те ще плащат, заедно с това обаче ще приемат и бежанци“, заяви Илхан Кючюк, „Обнови Европа“.

По-строгите проверки по външните граници и базата данни с информация за мигрантите ще определят дали те са заплаха за сигурността.

„Който е криминално проявен и това бъде доказано, то той няма право на убежище в ЕС и трябва да бъде автоматично върнат в страната, откъдето е дошъл“, каза Андрей Ковачев, Европейска народна партия.

Крайната левица и крайната десница са категорично против пакта. Според първите това е прекалено строго, според вторите – прекалено слабо към мигрантите.

„На испанския, на италианския бряг, знаете какво става на нашата граница – това трябва да бъде спряно. Не може, физически, цялото население на африканския континент да дойде в Европа“, коментира Ангел Джамбазки.

В челото на класацията по брой получени молби за убежище са Германия, Франция, Испания, Австрия, Италия.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement