Македония е готова да започне преговори за членство ЕС, докато Босна и Херцеговина е още далеч от изпълнението на условията за започване на процес за стабилност и асоцииране, съобщават от офиса на ЕП в София. Това стана ясно след двете гласувания на депутатите в четвъртък.
Евродепутатите са поискали държавите- кандидатки и потенциални такива да бъдат третирани според собствените им заслуги. „Босна и Херцеговина, за съжаление, все още изостава от другите страни в региона. За да се промени това, трябва да видим много по-сериозен ангажимент и желание на политическите елити да се обединят зад ясна визия за общата посока на страната“, е позицията на докладчика Дорис Пак.
Депутатите се обявиха за спешна конституционна реформа в Сараево не само на федерално, но и на местно ниво. Това е единственият начин страната да се превърне в пълноценно функционираща демокрация. Босна и Херцеговина трябва да изпълни решението на Европейския съд за правата на човека от 2009 г. за равните права на гражданите за участие в избори, повече права на жените и младите хора, реформи в публичната администрация са също част от приоритетите, които депутатите коментираха.
Отличникът Македония може да започне преговори от юли. Бившата югославска република получи похвала за напредъка в преговорите между Сърбия и Косово. „Бих искал Европейския съвет да разбере, че когато си на опашката и непрекъснато те предреждат, в един момент може да вземеш решение просто да си тръгнеш от опашката напълно“, заяви Ричард Хауит, който е докладчик за бившата югославска република Македония. Той призова държавите членки да започнат преговори за присъединяване със Скопие, без по-нататъшно забавяне.