Европейският парламент одобри закон, който предвижда съгласуване с Европейската комисия на всички договори в енергийната област между страните-членки на ЕС и трети държави.
Тези договори ще се проверяват дали съответстват на общностното законодателство.
"Държавите-членки в течение на три месеца след влизане в сила на закона трябва да представят на Комисията всички съществуващи двустранни междуправителствени споразумения с трети страни", се казва в официалното комюнике на европейската администрация
В рамките на девет месеца ЕК ще трябва да даде заключения дали договорите отговарят на съюзното законодателство в областта на конкуренцията и функционирането на вътрешния енергиен пазар.
Законът влиза в сила на 20-ият ден след публикуването му в официалния бюлетин на ЕС.
В съответствие с точка 4 на Договора за ЕС държавите-членки трябва "да избегнат или отстранят всякакви несъответствия между съюзното законодателство и международните споразумения, които те са сключили с трети страни".
"Нормалното функциониране на вътрешния енергиен пазар налага вносът на енергия в ЕС напълно да се регулира от правилата на вътрешния пазар", подчертават авторите на закона.
"Ако пазарът не функционира както трябва, това поставя Съюза в уязвимо и неблагоприятно положение по отношение на енергийната сигурност и подкопава неговите потенциални предимства", се казва още в преамбюла на закона.
Държавите-членки ще носят отговорност пред Съюза за енергийната сигурност и в случай на съмнения при сключването на договори с трети страни трябва да се обръщат към ЕК.
С този закон се приключва процедурата, започната през миналата година, когато беше предложено на страните-членки да информират Брюксел от 1 януари 2012 за всички нови и съществуващи двустранни договори с трети страни в енергийната област.