Екстремно горещо в Европа – в следващите дни синоптиците очакват всички температурни рекорди за Стария Континент да бъдат подобрени.
Гореща вълна от Африка ще покачи градусите и утре в Париж и Берлин чакат около 35, а в Испания и Португалия над 40 градуса.
Най-високата температура, мерена изобщо някога в Европа, е 48 градуса през 1977 г. в Гърция. Според прогнозите на Пиринеите е възможно идните дни градусите да скочат и над 50.
Дори и отвъд полярния кръг – много на север, температурите това лято надхвърлиха 30 градуса.
Снимки на НАСА показват разликата в Арктическата полярна шапка през 1979 г. и миналата година.
За повечето европейци горещата вълна, заляла Европа, е истинско изпитание.
В Испания жегите вече взеха една жертва – строителен работник e починал по време на полагане на асфалт в провинция Мурсия.
Италия също е сред страните в плен на горещините. Най-високата степен на опасност заради рекордни температури е обявена в 18 града, сред които Рим, Милано и Венеция.
В Германия дори полицейските кучета получиха специални чорапи, с които да стъпват по горещия асфалт. А в столицата хората потърсиха спасение от жегите на плажа до река Шпрее.
В страната, където температурите са необичайно високи – до 35 градуса, верига от супермаркети предлага прохлада срещу заплащане. Срещу 3 или 5 евро за няколко минути посетителите могат да се разхладят в хладилните помещения. А в Хелзинки, където живачният стълб надмина непосилните за финландците 27 градуса, местна верига магазини предлага цели нощувки.
Според синоптиците подобни горещи вълни не са прецедент.
„Глобална тенденция и от всички научни изследвания, които се правят в областта, се наблюдава повишeние на периодичността на по-екстремни явления”, каза Евгения Егова, синоптик от НИМХ.
Само през изминалата година температурата за цялото земно кълбо е била с 0,5 градуса по-висока от нормите.
„Времето се променя, хората влияем, защото променяме газовия състав на атмосферата. 35 милиарда тона въглероден диоксид се отделя в атмосферата в резултат на човешката дейност”, заяви климатологът Георги Рачев.
Така след горещото лято се чака по-мека зима. „Големите американски и европейски метеоцентрове дават по-топла зима с около половин градус”, допълни Рачев.