Най-малко трима души са загинали при бомбените експлозии по време на маратона в Бостън, като сред тях е и 8-годишният Мартин Ричардс, който чакал баща си на финалната линия.
Властите съобщават, че над 170 души са пострадали при взривовете. До момента няма данни сред тях да има българи. Федералното бюро за разследване на САЩ обяви, че третират експлозиите като терористични актове.
По данни на Си Ен Ен 17 души от пострадалите са в критично състояние, а 25 - в тежко. По данни на директора на бостънската болница в повечето случаи се е наложила ампутация на крайници.
Първите две експлозии са избухнали на финалната линия на маратона, като според полицията става въпрос за самоделни взривни устройства.
Малко по-късно трето устройство избухна в библиотеката „Джон Кенеди” в града, но без пострадали. Властите все още не са обявили дали има връзка между трите взрива. Според различни информации са открити още няколко неизбухнали взривни устройства, едно от които в кошче за боклук.
Смъртоносен маратон
За участие в маратона тази година са се записали 26 000 души, като сред тях има и един българин, който не е пострадал. В Бостън са въведени извънредни мерки за сигурност, а въздушното пространство над града е ограничено за полети.
Според някои източници, мъж от Саудитска Арабия е бил ранен при експлозиите и настанен в болница под охрана, но няма информация дали е заподозрян. По данни на бостънската полиция обаче официално няма заподозрени за атентата. Нито една терористична групировка до момента не е поела отговорност за атаката.
На пресконференция на полицията в Бостън властите са помолили да получат кадри и видеоклипове от инцидента, за да могат да сглобят картината от снощи. Това съобщи кореспондентът на bTV в града. Има и искане да бъдат прослушани всички телефонни разговори в района, тъй като се счита, че бомбите са задействани през мобилен телефон.
Терорът се завръща в САЩ?
Заради взривовете в Бостън засилени мерки за сигурност бяха въведени в Ню Йорк и във Вашингтон. Президентът Барак Обама е бил уведомен за случилото се и е разговарял по телефона с кмета на Бостън Том Менино и губернатора на щата Масачузетс.
Експерти по взривни устройства отбелязват, че бомбите, използвани от атентаторите около финалната линия на 117-тия Бостънски маратон, са със слаба мощност и при тяхното изработване са използвани вещества с лошо качество. По тези признаци може да се съди, че устройствата са били самоделни, а поставилите ги не са се стремили към голям брой жертви.
Новината потресе света
Редица лидери изпращат най-искрени съболезнования към САЩ. Американският президент Барак Обама обеща подкрепа за близките на жертвите и пострадалите при експлозиите, като се закани, че извършителите на това ужасяващо деяние ще бъдат открити и наказани.
„Все още не знаем кой е направил това и защо и хората не трябва да избързват с изводите преди да разполагаме с всички факти. Но не се колебайте, ще стигнем до дъното на това, ще разберем кой направи това. Ще разберем защо са го направили. Всеки виновник или отговорната групировка ще усетят тежестта на нашето правосъдие,” заяви Обама в триминутна реч от Белия дом.
„Осъждам това безсмислено насилие, като най-ужасяващото е, че се случи на събитие, известно с това, че събира хора от цял свят в духа на спортсменството и хармонията. Искам да изкажа най-искрените си съболезнования на близките на жертвите,” каза генералният секретар на ООН по повод трагедията.
Съболезнования изпрати и външният министър на Австралия Боб Кар. „Най-искрени съчувствия на жителите на Съединените щати и тяхното правителство, което изглежда си има работа с терористичен атентат. Със сигурност, обвързването на експлозиите с маратона говори за това, че става дума за терористичен акт,” бе коментарът на Кар.
Във второто си изявление Обама потвърди, че става дума за акт на тероризъм. „Това е ужасен и малодушен акт. Всеки път бомби са използвани срещу невинни цивилни, това е акт на терор”, каза Обама в изявление от Белия дом. Във втората си публична изява след избухването на двата взрива той каза, че разследването е в началото и призова всеки с данни за инцидента да се свърже с властите. Разследващите за сега нямат информация дали нападението е било извършено от международна терористична група или вътрешна организация.
От първо лице
Българиката Силвия Вълева, която посещава, маратона в Бостън от три години, била близо до финалната права в очакване на своя приятелка участничка в маратона.
„Попитах полицая какво се случва, той каза само „Момиче, бягай!” Моята приятелка е добре тя беше в 25-тата миля. Спрели са я на улицата без обяснения защо отменят състезанието. Казали й само да бяга в обратна посока,” сподели Вълева.
По стечение на обстоятелствата още една българка в Бостън Елена Коларова се оказва свидетел на трагичният инцидент - и то само на няколко метра от взривовете. Спасява се по чудо, но още си спомня гледката на десетки ранени хора.
„Аз наистина бях в непосредствена близост до първата експлозия, която се взриви до финиш линията. А бях на не повече от 15 метра от експлозията и всичко стана много бързо беше и много нереално и хората си помислиха, че е част от маратона и вече след втората експлозия настъпи хаос и паника, и хората започнаха да тичат. Чуха се писъци и имаше навсякъде кръв по тротоарите и докато се усетят какво стана избуха втория взрив и започнаха да търсят свои близки”, заяви пред bTV Елена.
Местните неволно правят сравнение с атентата на 11 септември, макар че мащабът на инцидента е различен. Елена разказва, че хаосът и паниката са отминали, но чувството от трагедията от това какво стана и как може нещо толкова жестоко и толкова непредвидимо да стане остава.