Германският правосъден министър Хайко Маас защити германските мюсюлмани днес, като каза, че те нямат нищо общо с насилие като вчерашните убийства в редакцията на „Шарли ебдо” в Париж, предаде ДПА.
„Това беше атака срещу исляма. Огромното мнозинство от мюсюлманите в Германия я смятат за предателство към тяхната вяра и заявяват това гръмко и публично”, каза Маас на пресконференция в Берлин.
Няколко часа по-рано проучване показа, че германските мюсюлмани като цяло са по-толерантни и продемократично настроени, докато мнозинството от германците не са наясно с тяхната лоялност и ги смятат за опасни неприобщени хора.
Маас говори след 10 седмици на демонстрации на движението ПЕГИДА (Патриотични европейци срещу ислямизацията на Запада) - дясна групировка, която се очаква да се възползва от терористичния атентат в Париж още на следващия си митинг в източногерманския град Дрезден.
„Местните тук, в Германия, трябва да разберат, че (убийствата в Париж) бяха дело на екстремисти, които нямат нищо общо с исляма. Екстремисти съществуват във всяко общество”, каза Маас, като добави, че той и вътрешният министър се опитват да избегнат „война на културите” в Германия.
Малко преди неговото изказване двама лидери на новата дясна партия „Алтернатива за Германия” (АфД) изразиха подкрепа за ПЕГИДА, която вижда в ислямския тероризъм причина да се сложи спирачка пред имиграцията.
Негативният образ на мюсюлманите
Социалното проучване на фондация „Бертелсман”, направено преди атентата в Париж, констатира, че интервюираните при анкетата мюсюлмани подкрепят своята страна и имат широки социални контакти с немюсюлмани, но въпреки това враждебността срещу мюсюлманите в Германия расте.
Проучването, публикувано на сайта на седмичника „Цайт”, сочи още, че 90 на сто от мюсюлманите, които се смятат за силно религиозни, са съгласни, че демокрацията е добра форма на управление. Девет десети от запитаните казват, че познават немюсюлмани извън работата си, а половината казват, че социалните им контакти са балансирани между мюсюлмани и немюсюлмани.
„Германия вече е станала тяхна родна страна, но е ясно, че негативният имидж, създаван от малцинството от ислямски радикали, се отразява на всички”, отбелязва Ясемин ел Менур - експерт на „Бертелсман” по исляма.
В Германия живеят около 4 млн. души с мюсюлмански корени, при население от 81 млн. Не всички от тях са активно вярващи. Повечето са имигранти от Турция или арабски страни.
Доста по-различно е положението сред немюсюлманите в Германия, констатира проучването, извършено през ноември 2014 г. 57 на сто от тях смятат исляма за опасност. През 2012 г. те са били по-малко - 53 на сто. 61 на сто от запитаните смятат, че ислямът не може да се впише в западния начин на живот, а 24% биха забранили имиграцията на мюсюлмани в Германия.