Комитетът по организацията на летните Олимпийски игри в Париж обеща, че това ще бъде най-зеленото и екосъобразно спортно събитие в историята. Те се стремят да постигнат въглероден отпечатък, който е наполовина на този от Лондон 2012 и Рио 2016 г.
Според изчисленията игрите в Лондон оставиха 3,3 милиона тона въглероден отпечатък, докато тези в Рио – 3,6 милиона тона.
Олимпийските игри ще се проведат в Париж, където още през 2015 г. световните лидери подписаха редица споразумения за предотвратяване на глобалното затопляне и повишаването на температурите с повече от 1,5 градуса по Целзий.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Организаторите се стремят абсолютно всичко да бъде направено с мисъл за природата – от Олимпийското село, през спортните съоръжения и придвижването на големите групи от хора до менютата на спортистите.
Пред Би Би Си президентът на Международния Олимпийски комитет Томас Бах заяви, че устойчивостта на събитието е от съществено значение. „Глобалното затопляне представлява сериозна заплаха – не само за спорта, но за живота на всички ни. Поради тази причина реформите в организацията на Олимпийските игри са насочени към намаляването на въглеродния отпечатък“, коментира той пред медията.
Стари спортни съоръжение, а не нови
Преди Олимпиадата в Лондон от 2012 г. британското правителство построи шест нови стадиона. При Рио броят е още по-голям – 10 нови постоянни спортни съоръжения и 7 временни.
От всички 35 стадиона, в които ще се състоят състезанията по различните дисциплини в Париж, само два са специално построени – център с басейни и арена за бадминтон и художествена гимнастика.
Организаторите са категорични, че новите съоръжения са построени изцяло в съответствие с изискванията на съвременното строителство и са напълно зелени. В центъра с басейни седалките са публиката са изработени от преработена пластмаса, а конструкцията е изцяло от дърво.
Зелено Олимпийско село
Вече ви разказахме за иновациите, които строителите и организаторите са вложили в построяването на Олимпийското село. Там повечето сгради ще бъдат използвани отново след края на Игрите като офиси или жилищни сгради, а няма да бъдат празни каквато е съдбата на много от Олимпийските села по света.
В постройките са атлетите масите са изработени от рециклирани материали, столовете от преработени пластмасови капачки, а пуфовете, на които да отпочиват – от рециклирани парашути.
Още повече зеленчуци в менюто
Един от най-сериозните проблеми пред организацията на подобно събитие винаги е изхранването на персонал и атлети. От ръководството обещават базираните на растения храни този път да бъдат два пъти повече.
Олимпийският комитет посочва, че 80% от храната е местно производство, като целта е по този начин да се намалят вредните емисии при транспортирането ѝ. „Плас дьо ла Конкорд“ в Париж, където ще се провеждат състезанията по повечето градски спортове, ще предлага само и единствено вегетарианска храна.
Електричество срещу дизел
При предишни Олимпийски игри повечето стадиони са разчитали на дизелови генератори за производство на електроенергия. Париж обещава, че голяма част от съоръженията ще бъдат свързани директно за електропреносната мрежа.
Според статистиката на игрите в Лондон през 2012 г. са изгорени 4 милиона тона дизелово гориво само за производството на електричество.
Париж – град за велосипедисти
От Олимпийския комитет са помислили и за придвижването от съоръжение до съоръжение.
Всички спортни площадки са свързани с нова мрежа от вело алеи с обща дължина 60 км. Половината от тях ще бъдат премахнати след края на Игрите.
Жега, презокеанско пътуване и замърсяване на водата
Това са трите най-големи предизвикателства пред Олимпиадата в Париж.