Географският обхват на операцията „Тритон” в Средиземно море, осъществявана от граничната служба на ЕС „Фронтекс”, ще бъде разширен. Това съобщи на пресконференция говорителят на Европейската комисия Наташа Берто.

Италия и ръководството на „Фронтекс” предстои да уточнят как ще бъдат използвани допълнителните сили и средства, обещани от отделни държави от ЕС за операцията, финансирането за която идва от граничната служба на Общността.

На извънредната среща на Европейския съвет в Брюксел в четвъртък лидерите на държавите-членки взеха решение бюджетът на операцията „Тритон” да бъде утроен.

Мандатът на подобни операции се съсредоточава в търсене и откриване при опазването на сигурността на спасените и откритите, защото целта е да се спаси техният живот, поясни
говорителката на ЕК. Тя добави, че координатите на разширения обхват предстои допълнително да бъдат определени.

Вече се подготвя и военна мисия в Средиземно море, съобщи говорителят на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини. Подготвителната работа е в ход от началото на седмицата, следващата седмица Могерини ще има срещи по този въпрос в централата на ООН в Ню Йорк, за да може подобна операция да бъде предприета с мандата на световната организация, уточни говорителят. Говорителят отбеляза, че подобна операция би включвала и контрол над сухопътните граници в държави извън ЕС, откъдето преминават мигрантските потоци.

Има проблеми, които не може да бъдат заметени под килима и създаването на законни пътища за мигрантите към ЕС е сред тях, заяви говорителят на ЕК Маргаритис Скинас.

Вътрешна солидарност?

В решението на Европейския съвет се посочва, че разселването на мигрантите сред държавите от ЕС остава доброволно. Така държавните и правителствените ръководители не подкрепиха идеята за „задължителна солидарност”, при която всяка страна от Общността да поема справедлив дял от бремето с бежанците, струпващи се по външните граници на ЕС.

Решихме да укрепваме вътрешната солидарност и отговорност, да създадем първия доброволен пилотен проект в областта на презаселването в целия ЕС, като се предлагат места на онези (бежанци), отговарящи на условията за предоставяне на закрила, пише в заключенията.

Европейският съвет решава също да увеличи спешната помощ за държавите по външните граници на ЕС и да обмисли възможностите за организиране на спешно разпределяне
между всички държави от Общността на мигрантите на доброволна основа.

Сред останалите решения е да бъде увеличена помощта за Тунис, Египет, Судан, Мали и Нигер за наблюдение и контрол на сухопътните граници и маршрути, използвани от мигрантите и каналджиите. ЕС ще усили сътрудничеството си с Турция заради положението в Сирия и Ирак, и ще изпрати свои служители за връзка по въпросите на миграцията в ключови страни, за да събират данни за миграционните потоци, както и за да координират работата с местните власти.

Настоява се за прилагане на съществуващите споразумения за обратно приемане (реадмисия) на мигрантите с държави извън ЕС, за да може икономическите мигранти, навлезли в ЕС незаконно, да бъдат връщани в страните на произход или в страните, през които са преминали транзитно.