Една трета от лекарствата използвани за лечение на малария в световен мащаб за фалшиви. Това заключение се налага от изследване, цитирано от Би Би Си.
Учените от американския институт Fogarty са изследвали 1500 проби на седем различни лекарства за малария от седем държави от Югоизточна Азия. В резултат експертите установили, че над две трети от тях причиняват влошаване на симптомите при болните.
Учените от института Fogarty International Center в САЩ твърдят, че щетите, причинени от фалшивите лекарства са много по-сериозни, отколкото показват изследванията, тъй като голяма част от смъртните случаи не се съобщават или се пазят в тайна.
Експертите изтъкват още, че в страните, отговорни за производството на една трета от световните лекарства за малария – Индия и Китай, не се осъществява необходимия контрол.
Според учените над 3 милиарда души са изложени на риск от малария, а годишните смъртни случаи са над 1 милион. Болестта е класифицирана като „ендемична” в 106 страни, припомня Би Би Си.
Въпреки многобройните случаи на фалшификация при производството на лекарства, смъртността при болестта е спаднала с 33% от 2000 г. насам. Въпреки това, изследователят Гуврика Найар от института Fogarty е убеден, че това не е достатъчно за глобалното овладяване на заразата.