Бизнесът с камиони на българските емигранти в Съединените щати е сред най-засегнатите от кризата заради пандемията с COVID-19. Логистиката с тежкотоварни автомобили е един от основните бизнеси за сънародниците в Чикаго.

Снимка: btvnovinite.bg

„Не малко, а много се отрази пандемията на нашия бизнес. По принцип работата намаля 90%“, казва собственикът на автосервиз Емил Серафимов.

Той е от 20 години в Щатите. Първоначално е работил като шофьор на камион, а от 4 години има компания за ремонт на камиони и транспорт. Негов бизнес партньор е друг български имигрант в Чикаго Руси Радев, който е и собственик на транспортна компания.

Снимка: btvnovinite.bg

„В момента предлагането е много по-малко от търсенето. Ако мога да дам пример - имаме камион, на който трябва да му намерим товар и той е в Чикаго да кажем. И като търсим товар за този камион се оказва, че има 5 товара за Чикаго и се борят 300 камиона, за да вземат този товар. Съответно това определя цените и те са много ниски“, обяснява Радев.

Допреди няколко месеца икономиката на Илинойс бе една от най-бързо развиващите се в Съединените щати. Днес Илинойс и Чикаго, където се намира и най-голямата българска общност, е сред най-тежко ударените от коронавируса щати.

За да подпомогнат населението и бизнеса, Съединените щати отпуснаха финансова помощ от над 2 трилиона долара. Спасителният план помага и за бизнеса на българските емигранти.

Снимка: btvnovinite.bg

„По-малките банки ти опрощават 2 месеца, които няма да плащаш, после ще трябва да си ги платиш накрая. Или тези 2-3 месеца, които си пропуснал като плащания по заемите, ще ги разпределят по останалите плащания. Например, остават ти 20 месеца да си изплатиш заема и си пропуснал 3 месеца, ги разпръснеш по другите 20 месеца и плащанията ти например от 2000 долара на месец ще станат 2300 долара“, казва Руси Русев.

Засега българите не правят прогнози как ще продължи бизнесът им след края на ограничителните мерки. Очаква се за щата Илинойс рестрикциите да паднат в края на месеца.