Фидел Кастро днес навършва 86 години. Мъжът, който бе държавен глава на Куба половин век и стана световноизвестен по време на сблъсъците от Студената война, ще празнува далеч от светлината на прожекторите, пише електронното издание Yahoonews.com. Официално няма планове за публично честване на рождения ден на Ел Команданте (от испански – Командира).
Младежките организации дори планират да отбележат годишнината не от раждането на Фидел Кастро, а на Рене Гонсалес, един от петимата кубински тайни агенти, пратени в затвор в САЩ и смятани за „герои във войната с терора” в родната си страна.
Бившият главен командир на Куба поддържа „нисък профил” от няколко месеца. Бащата на Кубинската революция се появи публично последно през март, когато се срещна с Папа Бенедикт XVI по време на визитата му в карибската страна. Освен това Фидел Кастро напоследък не публикува толкова активно. Дългите му „отразявания”, 398 на брой, редовно намираха място в държавните медии. Сега той пише само по няколко реда в рамките на месеци, и то по теми, които оставят и най-верните му поддръжници объркани.
Докато предишните му публикации бяха свързани с международни теми като околната среда и ядрената война, сега той възхвалява предимствата на тропическия храст моринга, богат на протеини. Последната му статия се появи на 19 юни.
Много кубинци вярват, че Фидел Кастро се е оттеглил в жилището си в Западна Хавана, където пише мемоарите си и от време на време посреща чужди дипломати. Властите „рутинно” се консултират с Ел Команданте за важни теми от стратегическо значение, заяви Рикардо Аларкон, президент на Кубинската национална асамблея и един от най-високопоставените служители в единствената комунистическа държава на американския континент. Тези коментари навеждат много граждани на мисълта, че макар и в сянка, Фидел Кастро все още оказва влияние върху брат си Раул, на когото преотстъпи управлението на Куба през 2006 г.
Раул Кастро призовава за реформа и „промяна в манталитета”, за да представи плана си за икономически растеж. Той вече проведе няколко умерени реформи в опит да усъвършенства стопанството, което е по съветски модел. През 2011 г. режимът му позволи по-активна частна търговия и селскостопанска дейност в опит да създаде работни места и да възроди орязания публичен сектор, който представлява 90% от икономическата дейност на страната.