Космическият телескоп „Джеймс Уеб“ на НАСА за първи път засне изображение на това как вероятно е изглеждала нашата галактика в момента на нейното формиране.

Това накара учените в областта на космическите изследвания усетят коледното настроение на приближаващите празници.

„Просто обожавам искрящата галактика с коледните ѝ лампички, светеща такава, каквато е била, когато Вселената е била само на 600 млн. години“, казва професор Катрин Хейманс, кралски астроном на Шотландия, пише Би Би Си.

На изображението се виждат десет кълба от звезди с различни цветове, които изглеждат като коледни елхички, висящи в Космоса.

За пръв път учените наблюдават струпвания на звезди, които се събират, за да образуват галактика като нашия Млечен път, и съдържат доказателства за това как се е формирала Вселената.

Учените са нарекли далечната галактика Firefly Sparkle, защото тя също прилича на рояк разноцветни лампички.

От своята орбита в Космоса, необезпокояван от земната атмосфера, най-мощният телескоп, създаван някога, вече ни е показвал по-отдалечени и следователно по-стари галактики, но не и такава като нашата в ранен стадий на формиране и не в такива детайли.

Снимка: Reuters

„Данните за това какво се е случило на този етап от развитието на Вселената са много оскъдни“, твърди д-р Ламия Моула от колежа Уелсли в Масачузетс, която е съавтор на изследването.

„Но тук ние всъщност наблюдаваме галактиката, докато тя се формира тухла по тухла. Галактиките, които обикновено виждаме около нас, вече са формирани, така че за първи път наблюдаваме този процес“, обясни още Моул.

Професор Хейманс, кралски астроном на Шотландия, който е независим от изследователския екип, определи откритието като „великолепно, важно от научна гледна точка и изключително празнично“.

„Намирам за невероятно, че хората са построили телескоп, който ни позволява да надникнем толкова назад във времето и че можем да видим тези съвсем начални фази на галактиката по такъв красив празничен начин.“

Според д-р Моула звездните купове са с различни цветове, защото се намират на различни етапи от формирането си.

„Това е толкова красиво, защото ранният живот на една галактика е изключително активен. Там се случват толкова много неща, раждат се нови звезди, умират масивни звезди, около тях има много газ и прах, азот и кислород и поради състоянието, в което се намират, се получават тези прекрасни цветове. Ние сме в състояние да кажем нещо за възрастта на всеки клъстер, за състава на елементите им и за температурите, при които са се образували“, казва тя.

Когато д-р Моула се натъква на галактиката, тя никога не е виждала струпвания на звезди с толкова ярки и различни цветове. Това я накарало да повярва, че има нещо различно в тази система, затова проверила колко далеч е тя.

За нейна изненада се оказало, че тя е на повече от 13 милиарда светлинни години.

Светлината от Firefly Sparkle е от времето малко след създаването на Вселената и затова са били необходими повече от 13 милиарда години, за да достигне до нас. Тя е толкова малка и толкова далечна, че дори телескопът „Джеймс Уеб“ нямаше да може да я види, ако не беше изключително щастливо космическо съвпадение.

Точно между „Искрата на светулката“ и „Джеймс Уеб“  имаше струпване на галактики, което изкриви пространство-времето, за да разтегли светлината от далечната галактика и да действа като гигантска лупа.

Астрономите наричат този процес гравитационно обективиране, което в този случай позволява на съавтора на изследването д-р Картхейк Айер от Колумбийския университет в Ню Йорк и на други членове на екипа да видят за първи път невероятни подробности за това как са се формирали първите галактики като нашия Млечен път.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK