Учени от Станфордския университет, Йейлския университет и Националната ускорителна лаборатория в Калифорния SLAC проведоха голямо проучване, сравняващо Млечния път с други галактики с подобна маса.
Откритията, публикувани в The Astrophysical Journal, показват, че еволюционната история на нашата галактика е уникална и може да се различава значително от подобни системи във Вселената.
Учените са открили, че Млечният път има по-малко сателитни галактики, отколкото други галактики с подобен размер. Проучването установява също, че образуването на звезди в сателитните галактики на Млечния път спира в по-малките сателити, докато в подобни галактики този процес продължава.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Тези резултати повдигат въпроси относно представителността на Млечния път за изграждане на модели на образуване на галактики и влиянието на тъмната материя върху тяхната еволюция.
За да получи тези данни, екипът използва внимателно разработен метод за идентифициране на сателитни галактики.
Изследователите са изследвали 101 галактики, подобни на Млечния път, и са открили 378 сателитни галактики, обикалящи около тях. Този проект, наречен Satellites Around Galactic Analogs (SAGA), изисква подробен анализ на данните от телескопични изображения и използването на сложни алгоритми за елиминиране на фонови обекти. Резултатите показват, че броят на сателитните галактики в една система варира от 0 до 13, докато Млечният път има само четири.
Важно откритие беше, че в други подобни галактики по-малки спътници все още образуват звезди, докато в нашата галактика са активни само големи спътници, като Големия и Малкия Магеланов облак. Това прави Млечния път изключение сред подобни галактики.
Друго интересно наблюдение беше разликата в образуването на звезди сред сателитите, по-близо до галактиката домакин. Учените предполагат, че гравитационното влияние на тъмната материя, разпределена в галактическия ореол, може да играе ключова роля в този процес.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK