Най-големият айсберг в света все още е в движение и има опасения, че може да се насочи на север от Антарктида към остров Южна Джорджия.

Според Андрю Мейджърс, океанограф в Британската антарктическа служба, айсбергът, наречен А23а, преди това е бил „хванат в капан“, въртейки се около подводна планина в продължение на няколко месеца“, пише Си Ен Ен.

Сега изглежда, че той се движи с преобладаващото течение към Южна Джорджия, британска отвъдморска територия в южната част на Атлантическия океан.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Понастоящем той се намира в меандър на течението и не се движи директно към острова. Но нашето разбиране за теченията показва, че е вероятно скоро отново да се придвижи към острова“, казва Мейджърс.

„Айсбергите са опасни по своята същност. Бих бил изключително щастлив, ако той просто напълно ни подмине“, каза морският капитан Саймън Уолъс, който говори пред Би Би Си от правителствения кораб „Фарос“, плаващ в Южна Джорджия.

„Цяла нощ сме с включени прожектори, за да се опитаме да видим леда - той може да се появи от нищото“, добави Уолъс.

Снимка: iStock

Айсбергът остава най-големият в света според измерванията, актуализирани от Националния център по ледовете на САЩ по-рано този месец.

При измерването през август площта на айсберга А23а е 3672 кв. км - малко по-малка от тази на Роуд Айлънд и повече от два пъти по-голяма от тази на Лондон - и се следи внимателно от учените, откакто се е отделил от ледения шелф Филхнер-Рон през 1986 г.

Той остава заземен на дъното на Уедълско море в Антарктика повече от 30 години, вероятно докато не се свие достатъчно, за да разхлаби сцеплението си с морското дъно.

След това айсбергът е бил отнесен от океанските течения, преди отново да се заклещи в колоната на Тейлър - така се нарича въртящият се воден вихър, предизвикан от океанските течения, които се удрят в подводна планина.

През декември айсбергът се освободи. Първоначално учените заявиха, че очакват той да продължи да се носи по океанските течения към по-топли води.

Снимка: iStock

По това време Британската антарктическа служба заяви, че айсбергът вероятно ще се разпадне и в крайна сметка ще се разтопи, когато достигне отдалечения остров Южна Джорджия.

Но засега, поне на сателитните снимки, айсбергът изглежда е запазил структурата си и все още не се е разпаднал на по-малки парчета, както са правили предишни „мегаберги“, казва Майерс.

Сега въпросът е дали айсбергът ще последва течението и ще се насочи към открития южен Атлантически океан, или ще навлезе в континенталния шелф, където ще заседне за известно време.

„Ако това се случи, той може сериозно да затрудни достъпа до местата за хранене на дивите животни - най-вече тюлени и пингвини, които се размножават на острова“, каза Мейджърс.

Южна Джорджия и Южните Сандвичеви острови се отличават с богато биологично разнообразие и са дом на една от най-големите защитени морски зони в света.

Учените твърдят, че този конкретен айсберг вероятно се е откъснал като част от естествения цикъл на растеж на ледения шелф, а не поради предизвиканата от изкопаемите горива климатична криза. Глобалното затопляне обаче предизвиква тревожни промени в Антарктида, които могат да имат опустошителни последици за покачването на световното морско равнище.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK