Държавният секретар на САЩ Джон Кери заяви, че хората в цял свят имат фундаментално право на достъп до интернет, предаде Асошиейтед прес. В изказване от Вашингтон пред форум за свободата онлайн, организиран в Естония, Кери заяви, че отворената и неограничена комуникация помага да се търси сметка на правителствата.
„Поради това автократичните управници виждат заплаха за властта си в един свободен и отворен интернет, в който всеки има право на изява. Налаганите от авторитарните лидери ограничения им позволяват да пораждат разделение в обществата си и да прикриват истината”, отбеляза той.
Според Кери, САЩ и другите демократични държави трябва да продължават да настояват за свобода в интернет, за да могат хората да получат възможност да се изразяват. Политикът подчерта значението на защитата на личната свобода в интернет и отбеляза, че са направени промени в начините, по които САЩ събират разузнавателна информация.
Уволнението на Павел Дуров от компанията "ВКонтакте" е една от проявите на борбата със свободата на словото в интернет, подчерта още държавният секретар на САЩ. Според него не е съвпадение, че Дуров е уволнен в момент, когато "украинският народ върви към демократично бъдеще, а Русия засилва военното си присъствие на границата с Украйна".
Създателят на една от най-големите социални мрежи бе принуден да бяга, след като отказа да разкрива личните данни на участници в протестите на Майдана, каза Кери. На 21 април пресслужбата на "ВКонтакте" съобщи, че пълномощията на Дуров са прекратени предсрочно, тъй като той не е оттеглил молбата си за уволнение по собствено желание, която написал месец преди това.
Като други пример за използване на сила от правителството срещу мирни протестни акции и за ограничаване на свободата на словото държавният секретар на САЩ посочи Венецуела.