Броят на децата, починали преди петия си рожден ден, достига исторически минимум, като намалява до 4,9 милиона през 2022 г. Това показват данни в последния доклад на ООН за оценка на детската смъртност.
Данните разкриват, че днес оцеляват повече деца, отколкото когато и да било преди. От 2000 г. насам смъртността на децата под 5-годишна възраст в световен мащаб е намаляла с 51%.
Представителят на УНИЦЕФ в България Кристина Де Бройн казва, че сме постигнали значителен напредък по отношение на намаляването на детската смъртност през последните десетилетия.
„Въпреки това България изостава от средните нива за Европейския съюз и за да бъдат достигнати те, има нужда от сериозни инвестиции в системата за първични здравни грижи, включително въвеждане на система от патронажни грижи в общността, които да достигнат до всички деца и семейства, които се нуждаят от тях“, обяснява още тя.
Според доклада напредъкът е възможен и в страни със средни или ниски доходи, стига да се отделят достатъчно ресурси за първични здравни грижи, включително за здравето и благосъстоянието на децата.
Сред държавите, постигнали успех от над 75% спад на смъртността при децата под 5 години въпреки социалното им положение, са Камбоджа, Малави, Монголия и Руанда.
„Зад тези цифри се крият историите на акушерките и квалифицираните здравни специалисти, които помагат на майките да родят безопасно своите деца, на здравните работници, които ваксинират и предпазват децата от смъртоносни болести, и на здравните работници в общността, които правят домашни посещения, за да подкрепят семействата и да осигуряват адекватна помощ за децата относно здравето и храненето им“, казва изпълнителният директор на УНИЦЕФ Катрин Ръсел.
Данните показват също, че напредъкът все още предстои дълъг път, за да се сложи край на всички предотвратими смъртни случаи при децата и младежите.
Сред най-честите причини са преждевременното раждане и усложнения, както и болести като пневмония, диария и малария.
„Макар че е постигнат положителен напредък, всяка година милиони семейства все още страдат от опустошителната загуба на дете, често още в първите дни след раждането“, казва генералният директор на СЗО д-р Тедрос Аданом Гебрейесус.
„Мястото, където се ражда едно дете, не трябва да определя дали то ще живее или ще умре. От решаващо значение е да се подобри достъпът до качествени здравни услуги за всяка жена и дете, включително по време на извънредни ситуации и в отдалечени райони“, призовава още той.