Американският президент Джо Байдън се завърна в САЩ след 7-часовото си посещение в израелската военна зона. Пред репортери на Air Force One той заяви, че е доволен от визитата си и особено от личния си принос по въпроса за деблокирането на хуманитарната помощ за Газа.
Посещението на Байдън обаче напомни и за влиянието на САЩ в Близкия изток. Кризата там все повече се задълбочава и след нападението на болницата в град Газа, за което последваха взаимни обвинения кой стои зад него.
Американският президент изрази дълбокото си уважение към Израел и съчувствието си към травмата и скръбта на страната. Направи аналогии с Холокоста и се закле да остане завинаги с еврейския народ.
Байдън призова лидерите в страната да не позволяват яростта след убийствата на израелските бащи, баби, дядовци, синове, дъщери, деца и бебета да замъгли яснотата относно целите им в опитите да унищожат „Хамас“.
Американският президент категорично разграничи палестинския народ от бойците на „Хамас“, които той обвини, че използват цивилни хора като живи щитове. Байдън изрази скръбта си и за невинните животи, изгубени в Газа след ответните удари на Израел.
След като американският президент се качи на борда на Air Force One, за да се завърне у дома, и на фона на протестите в редица арабски държави заради взрива в болницата в Газа, възможността войната на Израел с „Хамас“ да ескалира отвъд границите на региона стана още по-голяма.
Пред репортери американският президент заяви, че неговата спешна мисия е била риск, но е постигнал успех.
Си Ен Ен представя основни изводи от визитата на Джо Байдън в Израел. Какво постигна и в какво се провали държавният лидер?
В сянката на експлозията на болницата в Газа
Експлозията в болницата в Газа засенчи пътуването на Джо Байдън от самото начало. Според палестинските служби жертвите на падналата ракета в Газа са стотици. Случилото се беше точно такъв инцидент, какъвто Байдън искаше да предотврати с пристигането си в региона, коментира Си Ен Ен.
Американският президент веднага подкрепи твърденията на Израелските отбранителни сили (IDF), че терористичната организация „Ислямски джихад“ е отговорна за взрива, който е причинен от изстреляна погрешка ракета към Израел. Байдън заяви, че американското разузнаване подкрепя тези изводи.
Но отговорите за произхода на взрива не успяха да потушат гнева в арабския свят, който не подхожда с доверие към изявленията на правителствата на САЩ и Израел. Междувременно има и дълбока угнетеност от от отношението през годините към палестинците.
Заради трагедията в Газа посещението на Байдън в столицата на Йордания - Аман, беше отменено. Там той трябваше да се срещне с краля на страната Абдула II, египетския президент и лидера на палестинската власт.
Вместо да бъде домакин на тази среща, в сряда Аман беше разтърсен от втора нощ на огромни протести, които показаха гнева на арабските нации заради израелските удари над Газа. Демонстрации избухнаха и в Тунис, Ирак, Иран, в окупирания Западен бряг и в Ливан. Държавният департамент на САЩ посъветва американците да не посещават Ливан, а нарастващите обществени вълнения относно ситуацията в Газа изглежда втвърдиха нагласите на ключови регионални сили.
Чрез публикация в социалната платформа X турският президент Реджеп Ердоган призова „цялото човечество да предприеме действия, за да спре безпрецедентната бруталност в Газа. Според него взрива в болницата е пореден пример за атаките на Израел, които са лишени от най-основните човешки ценности.
Срещата в Аман щеше да бъде жизненоважна за усилията на Байдън да консолидира подкрепа за Израел, след като 1400 цивилни загинаха при нападенията на „Хамас“ на 7 октомври, а повече от 200 души бяха взети за заложници от терористите. Байдън трябваше да ангажира арабските лидери към овладяването на конфликта.
Фактът, че кралят на Йордания, египетският президент Абдел Фатах ел-Сиси и президентът на палестинската автономия Махмуд Абас бяха готови да пренебрегнат президента на САЩ, който е ключов съюзник и донор на помощ, не говори много за влиянието на Вашингтон в момента, както и че надеждите за мир не са съсредоточени към него.
Възможността размириците в арабския свят да се разпространят и да причинят нестабилност вероятно ще натежи върху политическите решения на ключовите лидери в региона.
„Другият отбор“
Изказването на Байдън, че експлозията в болницата в Газа изглежда е причинена от „другия отбор“ може да изостри регионалните подозрения относно ролята на САЩ. Фразата прозвуча крайно неуместно предвид неописуемия ужас за хората в региона, смятат анализатори. Лечебното заведение беше пълно предвид продължаващите въздушни удари на Израел. Реакцията на американския президент показа и неговата неспособност да облекчи напрежението в региона, като действа като трета страна между Израел и арабските съюзници на САЩ.
Джо Байдън подкрепи твърдението на Израел, че групировката "Ислямски джихад" стои зад удара, отбелязвайки, че той работи по оценки, базирани на данни на Министерството на отбраната на САЩ. Терористичната организация обаче отрече да е замесена.
Репутацията на Байдън е застрашена и заради помощта за цивилните в Газа. Той призова израелските власти да разрешат животоспасяваща хуманитарна помощ в анклава от Египет при условие, че тя отива за цивилни, а не за бойци на „Хамас“.
„Както вероятно са ви казали, бях много откровен с израелците. Тяхната страна беше тежко атакувана, но ако имат възможност да облекчат страданията на хора, които няма къде да отидат, то трябва да го направят“, каза Байдън пред репортери на Air Force One на път за вкъщи.
„Ако не го направят, те ще бъдат посочвани като отговорни по начини, които може и да не са несправедливи“, заяви още той.
Байдън съобщи, че все пак е разговарял с египетския президент. Разговорът им е продължил повече от час. Абдел Фатах ел-Сиси се е съгласил да отвори пропускателния пункт „Рафа“ към Газа за 20 камиона, превозващи хуманитарна помощ.
Въпреки че пристигането на камионите ще помогне на местното население, нуждите на цивилните в Газа са огромни. Те няма къде да избягат от израелските атаки, успешното придвижване на тези 20 камиона също е под въпрос.
„Дяволът е в детайлите“, коментира пред Си Ен Ен Марк Регев, старши съветник на Нетаняху. Той посочва, че предишни доставки са били откраднати от „Хамас“.
Завоалирани предупреждения на Байдън към Израел
Не всичко, което се случва при една президентска визита, е публично за обществеността. Частните срещи с чуждестранни лидери често водят до договорки, които влияят на бъдещи събития. Незабавните изводи от такива посещения невинаги са полезен индикатор за ефективността на такова пътуване, коментира Си Ен Ен.
Но колкото и служители на Белия дом да се опитват да придават допълнителна стойност на пътуването на Байдън, неговата основа цел - да намали напрежението, не беше постигната. Речта на Байдън пред израелския народ е красноречиво изявление в подкрепа на съюзник, все още травмиран от терористични нападения. А израелският премиер Бенямин Нетаняху сега е длъжник на американския президент и може да се окаже по-податлив при натиск на САЩ.
Призивите за милост към палестинските цивилни все пак може да получат голяма чуваемост сред гневната и опечалена израелска общност. Според анализатори Джо Байдън е изразил съмнения, че настоящите усилия на Израел се движат в правилната посока.
Американският президент изпрати предупреждения и към враговете на Израел, различни от „Хамас“ – като Иран и базираната в Ливан въоръжена групировка „Хизбула“. Байдън заяви, че САЩ са готови да направят всичко необходимо, за да защитят своя съюзник. Две бойни групи американски самолетоносачи вече са разположени в района.
„Моето послание към всяка държава или друг враждебен актьор, който мисли да атакува Израел, остава същото, както беше преди седмица – „Недейте, недейте, недейте“, заяви Байдън.
Пътуването му обаче също така показа границите на влиянието на САЩ в сериозна геополитическа ситуация - не е възможно да се спрат събития, излизащи извън контрол.