Десетки групи малцинства, процъфтяваща икономика и крайности в стандарта на живот - такава е многомилионна Турция. Ататюрк успява да раздели религията от държавата. Ердоган постига икономически разцвет. Но се изгубва в стремежа си за пълен контрол.
Премиерът прокарва закони, които му осигуряват влияние върху съдебната система, военните и полицията. И противопоставя тази власт на всяка опозиция. Но губи връзка с реалността.
Такава е и нагласата на хората. Проучвания от февруари сочат, че само 33% искат членство в ЕС. Останалите варират между сътрудничество със Съюза и създаване на алтернативна организация.
Изборът на България между това да има за съсед силна ислямистка или силна демократична държава, изглежда ясен. Затова членство на Турция е в наш интерес, смятат анализатори.
Конфликтът в Турция показва, че изборът остава труден. Но прогресивните турци, вече вкусили свободата, изглеждат твърдо решими да я отстояват.
Какви са гледните точки на различните страни в турския конфликт и има ли бъдеще страната в Европа - гледайте в "(НЕ) - възможната промяна" - в 19,30 ч в bTV репортерите.