Днес в Босна и Херцеговина е ден на траур за загиналите в наводненията. До момента е потвърдена смъртта на 17 души. Много населени места все още са под заплаха от разливания на реки и свлачища.
Половин милион души са били евакуирани заради наводненията. Министърът на външните работи на страната подчерта, че такъв брой бежанци не е имало в страната от времето на войната от 1992-1995 година.
По-рано той съобщи, че около една четвърт от четиримилионното население на Босна и Херцеговина няма достъп до чиста вода. Над 100 000 жилищни сгради са разрушени, нанесени са сериозни щети на пътната инфраструктура.
В Сърбия продължава извънредното положение заради бедствието. Евакуирани са над 25 000 души. От тях близо 8000 са жители на град Обреновац, където ситуацията е най-тежка. Без електричество остават 26 000 домакинства.
„За момента не можем да направим достоверни и отговорни изчисления на щетите, но най-общо казано са за стотици милиони. Някои казват милиарди, но аз не бих казал толкова много, не ми се иска да са толкова много. Също така не искам да ги преувеличавам, за да не бъдем некоректни пред нашите партньори в Европейската комисия”, заяви сръбският премиер Александър Вучич.
Съединените щати изпратиха 26 тона спешна помощ на бедстващото население. Тенесистът Новак Джокович дари половин млн. долара на пострадалите от наводненията.
Еврокомисарят за хуманитарна помощ и реакции при кризи, пътува към бедстващите райони. Кристалина Георгиева ще се срещне с екипите, които помагат на пострадалите. Предстои да бъде взето решение и каква ще бъде финансовата подкрепа от Брюксел.
„ЕС се отзова с техника и хора в огромни мащаби. 19 страни-членки са на терен в двете пострадали страни. Предоставяме сателитно наблюдение, за да може прецизно да се насочи помощта, където тя е най-необходима. След няколко седмици ще започне процесът на възстановяване, той ще изисква много ресурси. Ще дойде нужда от помощ от ЕС финансово чрез фондовете, които са на разположение, но може би и с допълнителни средства”, обясни Георгиева пред bTV.