Европейската комисия издаде днес незадължителни препоръки към правителствата от ЕС по отношение на подкрепата за производството на енергия от възобновяеми източници.

Комисията посочва, че в някои случаи намесата на обществените органи на енергийния пазар може да доведе до трусове на пазара и повишаване на цените на енергията, предаде БТА.

Според Комисията източниците на възобновяема енергия от слънце и вятър дълго са били определяни като нови и високи технологии, но това вече не е така. Ситуацията се е променила със спадането на цените на слънчевите панели. Затова ЕК препоръчва държавна намеса в този сектор да бъде ограничена само в рамките на необходимото, за да може възобновяемата енергия да бъде конкурентоспособна.

Препоръчва се постепенно напълно да отпадне помощта за производството на енергия от възобновяеми източници. Комисията допълва, че правителствата трябва да уважават очакванията на инвеститорите за възвръщаемост на вложенията в средства за производство на енергия от възобновяеми източници, както и да не въвеждат промени в регламентите в тази област със задна дата.

Друга препоръка към правителствата от ЕС е да изготвят подробни анализи на причините за липсата на достатъчно равновесие на националните пазари на енергия, свързана с включването към енергийните системи на произведената възобновяема енергия.

Отново се отбелязва, че пречка за естественото развитие на енергийния пазар са регулациите, сред които фиксираните цени на енергията, както и големите субсидии за производство на възобновяема енергия.

Правителствата са насърчени да следят дали производителите на енергия от възобновяеми източници съобразяват цените си с пазара и търсенето. Комисията настоява, когато правителствата планират запасните си мощности за производство на енергия тогава, когато няма достатъчно слънчева светлина или вятър, да съобразяват разчетите си не само с националната енергийна система, а и с перспективите пред общия енергиен пазар в ЕС.