В първия епизод от новия сезон на руското телевизионно риалити шоу „Мама на 16“ за тийнейджърки, изправени пред нежелана бременност, никой не смята, че абортът е опция. Въпреки че Таня не иска дете от приятеля си Никита, който е безотговорен, нито тя, нито майка й биха го обмислили, но в края на епизода всичко е решено, бебето се ражда и те живеят дълго и щастливо, пише The Washington Post.

В предишните сезони, когато се казваше „Бременна на 16“, някои герои поне повдигнаха темата за аборта, но подобно чувство сега не само не се одобрява в Русия, но и скоро ще бъде незаконно.

Нов закон срещу „пропагандата за бездетие“, криминализираща разпространението на информация, застъпваща се за това човек да няма деца, премина през първото си четене в парламента. Естеството на „пропагандата“ не е изрично дефинирано, така че законът може да забрани на рекламодатели, филмови и телевизионни продуценти, блогъри и писатели да представят бездетните хора като доволни или големите семейства като нещастни, според правозащитни групи и активисти.

Законът идва на фона на дългогодишна руска демографска криза, при която смъртните случаи често превишават ражданията, а населението намалява и застарява. Решението за президента Владимир Путин е връщането към това, което Кремъл нарича „традиционни руски ценности“, включително насърчаването на жените да имат големи семейства.

Той каза, че демографската криза в Русия го „преследва“ и я определя като критичен проблем за националната сигурност, тъй като перспективата за дългосрочно намаляване на населението рискува съразмерна загуба на руската мощ.

Забрана за оплакване

Забраната за „пропаганда за бездетие“, която анализатори смятат, че със сигурност ще прерасне в закон, е част от широка кампания на руските власти за оказване на натиск върху жените да раждат много деца.

Дария Серенко, съосновател на феминисткото движение за антивоенна съпротива, която напусна Русия, каза, че това е предупреждение към жените, че техните тела, умове и действия са под контрола на държавата.

 

„Това е ситуация, в която държавата иска да има монопол върху тялото ви, върху гласа ви, върху личния ви живот, върху всичко“, каза тя. Тъй като законите срещу пропагандата към бездетие и абортите се увеличават, жените не са склонни да защитават правата си поради риска от арест.

„Има тишина“, каза Серенко. „Това е табу. Жените не говорят за това. Те се страхуват. Жените не искат да ходят на съд, защото много добре знаят какви ще бъдат последствията.“

Забраната за пропаганда без деца може да накаже жените, които просто публикуват за трудностите, които са преживели като майки, според руската правозащитна група First Department. Той предупреждава, че компаниите за контрацепция могат да бъдат изправени пред рекламни ограничения.

„Ще бъде невъзможно да се каже или напише нещо, което е насочено към създаване на „положителен образ на бездетност и съзнателно желание да няма деца“, пише групата в правен анализ на законопроекта. „Забраната за „пропаганда без деца“ заплашва не само онези, които защитават правата на жените и момичетата... но всички. Ако законопроектът бъде приет в сегашния му вид, фразата „Как можете да раждате, когато в Русия има такава бедност?“ ще бъде наказуема.

Когато законопроектът мина на първо четене, една от най-големите групи за подкрепа на майчинството във VKontakte, руската версия на Facebook, незабавно се разпадна. Групата, иронично озаглавена „Щастието на майчинството“, имаше повече от 148 000 членове и беше форум за майките да споделят своите проблеми, страхове и съжаления относно родителството, без срам или страх от осъждане.

Някои се оплакаха от бедността, малките си апартаменти и високата цена за раждане на деца или от липсата на свобода, обременени с работа, отглеждане на деца и очакванията на съпрузите им те да вършат цялата домакинска работа.

Демографската криза

Проблеми като тези вероятно са част от причината за постоянно ниската раждаемост, която толкова разстрои Путин. Независимият руски демограф Александър Ракша изчисли, че смъртните случаи в Русия ще превишат броя на ражданията с 608 000 тази година, с общ спад на населението от около 550 000 след имиграция от около 60 000.

 

През септември руската статистическа агенция съобщи, че броят на ражданията за първата половина на годината е паднал до 599 600, най-ниското ниво от 1999 г. насам.

Намаляването на населението „е катастрофално за бъдещето на нацията“, каза през юли говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Путин призова за възраждане на „прекрасните традиции“ от миналото, когато майките са имали седем до осем деца.

Руските власти възприемат все по-интервенционистки подход, ограничавайки достъпа до аборти и потискайки това, което Кремъл нарича „разрушителни идеологии“, за които твърди, че са внесени от Запада. Русия забрани това, което нарича ЛГБТК+ „движение“ като екстремистко. Около 11 региона са забранили на медицински персонал, партньори и други лица да предлагат на жените аборти.

Руските министри призоваха жените да създават семейства на 18-годишна възраст, докато други осъдиха жените, които са се стремили към висше образование преди да родят.

Някои юристи и общественици призоваха за данък върху бездетността - подобно на този, наложен от съветския диктатор Йосиф Сталин. Идеята беше рекламирана и от сенатор Джей Ди Ванс (R-Охайо), сега избраният вицепрезидент, в интервю за 2021 г., според ABC News.

Телевизията и контролираният от държавата интернет са пълни с обществени съобщения, възхваляващи предимствата на големите семейства и живеещите в страната. Една реклама срещу абортите включва млада двойка, която получава почукване на вратата през нощта от бъдещото им дете, което се представя с думите: „Аз съм вашето щастие“. Жената го пуска вътре, въпреки че приятелят й възразява, че „не планираме“. Детето отговаря: „Не можете да планирате щастието, нали?“

В Москва на жени, регистрирани в държавни клиники, се изпращат по имейл препоръки за безплатни тестове за плодовитост, което поражда опасения, че това може да доведе до натрапчиви последващи действия или наблюдение в бъдеще.

Руска феминистка активистка, живееща в голям град, която разследва тези усилия, каза, че тестовете предизвикват безпокойство. „За тези, които разбират какво се случва от гледна точка на политиката, има дълбоко чувство, че жените трябва да раждат независимо от обстоятелствата, независимо от войната, независимо от всичко“, каза тя.

Тя се нарича Аида в социалните медии и The Washington Post не я назовава от съображения за сигурност.

„Задължение като жена“

Билбордове рекламират горещи линии за хора със страхове или въпроси относно бременността и тези линии се обслужват от защитници на абортите. Аида се обади, представяйки се за 18-годишна студентка без апартамент, надявайки се да направи аборт и ужасена, защото приятелят й се бие като войник на безсрочен договор в Украйна. Тя беше притисната да роди бебето вместо това.

„Те просто ми казаха неща от рода на: „Е, ако гаджето ти наистина умре, това не е най-лошият сценарий, защото тогава ще получиш пари.“ Наистина страшни неща, ако трябва да бъда честна“, каза Аида.

Тя също е била доброволец под прикритие за един месец, за да работи във финансирана от държавата група против абортите, Жени за живот. Групата търси ключови думи като аборт и раждане в социалните медии, след което се присъединява към групови чатове, предлагайки помощ на жените да се свържат лично с тях и ги притиска да не правят аборт.

„Понякога манипулират, казвайки: „Вашето задължение като жена е да раждате“. Понякога лъжат, предоставяйки невярна медицинска информация за това как се развива плодът“, каза тя.

Серенко, феминистката, описа вълната от закони и предложения за увеличаване на населението като „имитация на дейност“ от длъжностни лица, която е малко вероятно да успее – особено като се има предвид огромният бюджет на Русия за война и сигурност, който се очаква да достигне 40 процента от разходите през 2025 г. подкопани социални разходи, програми за жените, училища и здравни услуги.

През септември Путин каза на Евразийския женски форум в Санкт Петербург, на който присъстваха жени от 126 страни, че руските жени остават „пазителки на огнището и опора на големи семейства с много деца“, но той настоя, че правителството създава условия за те също да успеят в работата си.

„Знаем, че съчетаването на тези роли е предизвикателство, но нашите жени се справят с него и въпреки че са изправени пред тежки натоварвания, успяват да останат красиви, грижовни и очарователни дами.“

Но за Аида забраните на правителството, предназначени да увеличат раждаемостта и да направят абортите по-трудни за получаване, бяха признаци на режим, който гледа на гражданите като на машини, които да бъдат използвани.

„Жената е като инкубатор, който доставя нови воини, нови хора, които да бъдат експлоатирани, нови хора за правителството“, каза тя. „Виждаме това много в пропагандата и на билбордове за това как ще родиш войник, който ще защитава земята ни.“

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK