В първия епизод от новия сезон на руското телевизионно риалити шоу „Мама на 16“ за тийнейджърки, изправени пред нежелана бременност, никой не смята, че абортът е опция. Въпреки че Таня не иска дете от приятеля си Никита, който е безотговорен, нито тя, нито майка й биха го обмислили, но в края на епизода всичко е решено, бебето се ражда и те живеят дълго и щастливо, пише The Washington Post.
В предишните сезони, когато се казваше „Бременна на 16“, някои герои поне повдигнаха темата за аборта, но подобно чувство сега не само не се одобрява в Русия, но и скоро ще бъде незаконно.
Нов закон срещу „пропагандата за бездетие“, криминализираща разпространението на информация, застъпваща се за това човек да няма деца, премина през първото си четене в парламента. Естеството на „пропагандата“ не е изрично дефинирано, така че законът може да забрани на рекламодатели, филмови и телевизионни продуценти, блогъри и писатели да представят бездетните хора като доволни или големите семейства като нещастни, според правозащитни групи и активисти.
Законът идва на фона на дългогодишна руска демографска криза, при която смъртните случаи често превишават ражданията, а населението намалява и застарява. Решението за президента Владимир Путин е връщането към това, което Кремъл нарича „традиционни руски ценности“, включително насърчаването на жените да имат големи семейства.
Той каза, че демографската криза в Русия го „преследва“ и я определя като критичен проблем за националната сигурност, тъй като перспективата за дългосрочно намаляване на населението рискува съразмерна загуба на руската мощ.
Забрана за оплакване
Забраната за „пропаганда за бездетие“, която анализатори смятат, че със сигурност ще прерасне в закон, е част от широка кампания на руските власти за оказване на натиск върху жените да раждат много деца.
Дария Серенко, съосновател на феминисткото движение за антивоенна съпротива, която напусна Русия, каза, че това е предупреждение към жените, че техните тела, умове и действия са под контрола на държавата.
„Това е ситуация, в която държавата иска да има монопол върху тялото ви, върху гласа ви, върху личния ви живот, върху всичко“, каза тя. Тъй като законите срещу пропагандата към бездетие и абортите се увеличават, жените не са склонни да защитават правата си поради риска от арест.
„Има тишина“, каза Серенко. „Това е табу. Жените не говорят за това. Те се страхуват. Жените не искат да ходят на съд, защото много добре знаят какви ще бъдат последствията.“
Забраната за пропаганда без деца може да накаже жените, които просто публикуват за трудностите, които са преживели като майки, според руската правозащитна група First Department. Той предупреждава, че компаниите за контрацепция могат да бъдат изправени пред рекламни ограничения.
„Ще бъде невъзможно да се каже или напише нещо, което е насочено към създаване на „положителен образ на бездетност и съзнателно желание да няма деца“, пише групата в правен анализ на законопроекта. „Забраната за „пропаганда без деца“ заплашва не само онези, които защитават правата на жените и момичетата... но всички. Ако законопроектът бъде приет в сегашния му вид, фразата „Как можете да раждате, когато в Русия има такава бедност?“ ще бъде наказуема.
Когато законопроектът мина на първо четене, една от най-големите групи за подкрепа на майчинството във VKontakte, руската версия на Facebook, незабавно се разпадна. Групата, иронично озаглавена „Щастието на майчинството“, имаше повече от 148 000 членове и беше форум за майките да споделят своите проблеми, страхове и съжаления относно родителството, без срам или страх от осъждане.
Някои се оплакаха от бедността, малките си апартаменти и високата цена за раждане на деца или от липсата на свобода, обременени с работа, отглеждане на деца и очакванията на съпрузите им те да вършат цялата домакинска работа.
Демографската криза
Проблеми като тези вероятно са част от причината за постоянно ниската раждаемост, която толкова разстрои Путин. Независимият руски демограф Александър Ракша изчисли, че смъртните случаи в Русия ще превишат броя на ражданията с 608 000 тази година, с общ спад на населението от около 550 000 след имиграция от около 60 000.