Израел е първата държава, ваксинирала повече от половината си население срещу коронавируса, като в този аспект тя е сочена за пример в международен план. Даже и при нея не всичко е розово – не са малко тези, които не иска да се имунизира срещу COVID-19 и това води до разхищения на препаратите.
В израелски медии се появиха публикации за стотици изхвърлени дози заради отказали се възрастни хора и неразбирателство между централни и местни власти.
На фона на разхищението – недоимък в голяма част от съседните територии, населявани от палестинци. В окупирания Източен Йерусалим всички палестинци имат право да бъдат ваксинирани срещу COVID-19 от Израел, тъй като те притежават статут, плащат данъци в държавата и имат достъп до здравната система. По-различно е положението в Ивицата Газа и Западния бряг на река Йордан.
Според последните данни на СЗО в палестинските територии има повече от 189 000 потвърдени случая на коронавирус и повече от 2100 починали. Коефициентът на летален изход за тези области е 1,1% в сравнение с Израел където е 0,7%,.
Кой отговаря за ваксините?
Днес ожесточеният дебат е – кой отговаря за ваксините срещу COVID-19 на Западния бряг и Ивицата Газа. Наскоро ООН публикува изявление, което затвърждава твърденията на Палестина, че Израел носи отговорност за осигуряването на равен достъп до ваксините за палестинците в Газа и Западния бряг. Организацията на обединените нации се позовава на международното право за регулиране на окупираните територии, изложено в Женевската конвенция.
Израел често твърди, че не е окупирал територии на Палестина и следователно не носи отговорност за имунизационния процес. На практика обаче Ивицата Газа е под постоянната блокада на Израел от 2007 г., когато паравоенната политическа организация „Хамас“ – смятана за терористична организация от Израел, САЩ и ЕС, завзема властта на територията и сформира свое правителство.
Израелският министър на здравеопазването Юли Еделщайн изложи като мотив в спора и Договорите от Осло, съгласно които палестинците сами трябва да се грижат за собственото си здравеопазване. Малко по-късно обаче палестинските власти отново контрираха и посочиха друга част от споразумението, според която Израел и Палестина са длъжни да си сътрудничат в борбата с епидемии и заразни болести.
Така спорният въпрос остава неразрешен.
Първата пратка с ваксини в Ивицата Газа
Преди дни Израел не допусна руската ваксина "Спутник V" до териториите на Газа. Последваха поредица от остри реакции от страната на палестинското правителство и „Хамас“, които призоваха СЗО да осъди действията на Израел.
Обяснението на властите беше, че не са били надлежно информирани за пратката.
Едва днес израелските власти отстъпиха и двумилионна Газа получи първата си пратка с ваксини срещу COVID-19. Пратката от 2000 дози е предназначена за здравните работници.