Премиерът на Гърция Алексис Ципрас отстрани министрите, изразили несъгласие с приемането на реформите, изисквани от международните кредитори. Трима нови членове в правителството вече се заклеха.
Кредиторите на Гърция - Европа и Международният валутен фонд се съгласиха да финансират третата поред спасителна програма срещу много тежки реформи.
Освен орязване на парите за пенсии и заплати с повече от 30-40 процента, сега правителството трябва да извърши много други болезнени и непопулярни реформи. Проблем № 1 остава високата младежка безработица. Според данните, повече от половината млади гърци са без работа. Затова и видяхме такъв отпор и безредици срещу парламента и правителството, когато се гласуваха поисканите от Европа закони.
Какво още иска Европа?
Сега Гърция ще трябва да продаде спешно на западни компании перлите в своята икономика. Като например летищата си. Те струват милиарди.
Собствеността си ще сменят няколко електрически централи и рафинерии. Те също струват милиарди. Предполага се, че цената на електричеството ще скочи, защото държавата няма да е собственик на мрежата.
В южната ни съседка ще трябва да продадат магистрали, които купувачът ще поддържа срещу още по-високи пътни такси. Ще се продават дори олимпийските съоръжения.
Ще има ли политическа криза?
Дори в управляващата партия СИРИЗА се говори, че той няма да успее да приложи тези реформи. Предположенията са, че след като реформите започнат да действат, гражданският натиск и протестите ще станат още по-радикални и той да бъде принуден да подаде оставка и да се свикат предсрочни избор.
Най-вероятно още наесен.